| klaudiu2009 a întrebat:

Am fost la stomatolog si mi-a scos nervu la o masea. a doua zi cum ating putin masea fie si cu limba ma doare rau. e normal? Inka nu mi-am pus plomba permanenta la masea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| EvaTramell a răspuns:

Da! Este normal pentru ca te doare acolo la gingie cand atingi cu limba. Dar cand iti pune plomba permanenta nu te va mai dureahee heehee heehee hee
fundita?
Da-mi te rog fundita kisskiss

6 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Este normal! va mai persista ceva timp aceasta durere pana la vindecarea completa! Daca procesul de vindecare este mai lent (cazul meu! ) maseaua te va durea la atingere si dupa plombarea ei definitiva! Durerea va slabi in intensitate, dupa care va inceta.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Este normal si nu prea! Asa se manifesta maselele care au puroi la radacina. Dar daca "operatiunea" de omorat nervul nu s-a incheiat inca si plomba nu este definitiva, se mai intampla. Daca ti-ar fi scos nervul ar fi trebuit sa te anestezieze, sa introduca un burghiu subtiiire cat un fie de par pe canal si apoi sa capaceasca gaura definitiv.Am impresia ca la tine se face omorarea nervului incet, incet cu arsenic, si procesul nu s-a terminat inca! Este parerea mea, de "abonat" la dentist!

| klaudiu2009 explică:

Din pacate trebuie sa dau decato singura fundita... la viitoarele intrebari dau si la restul care imi raspunsara acum

| klary a răspuns:

Nu nu este normal sa te doara daca nu mai ai nerv si daca ti-a facut obturare de canal. Cel mai bine inainte de punerea plombei definitive e sa-ti faci o radiografie. Nu costa mult maxim 15 RON si vezi clar ce e akl. Poate cu stomatologul tau e o problema. Dc vrei iti recomand pe cineva dc esti din Bucuresti. Eu aceeasi problema intampin acum. Fundita.

| Strawberry_3130 a răspuns:

Este posibil ca gingia sa-ti fie inflamata, apa de gura rezolva in mare parte problema legata de durere.

| dulcika_3604 a răspuns:

Da ii ceva normal deci nu`ti fa problemewinking poate ca o sa te mai doara pan iti pui plomba permanentabatting eyelashes