Întrebare recomandată | GeaninaGeani95 a întrebat:

Am infecție urinară " Escherichia coli ", dar am niște dureri de rinichi și de abdomen fenomenale, ca niște crampe. happy Cine a avut îmi poate spune ce aș putea lua să-mi treacă mai repede? Fundițăăă!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| yellowalien a răspuns:

Ah, medicul ţi-a precizat că în paralel cu antibioticele pe care le iei trebuie să bei foarte multă apă? Probabil ţi-a dat ciprofloxacină, iar asta precipită, dacă nu îi "oferi" suficientă apă în care să se dizolve. Rinichii şi vezica trebuie drenate încontinuu.
Măreşte aportul de lichide. Bea multă multă apă(la temperatura camerei), ceaiuri calde, limonadă. Încearcă ceaiul de merişoare, face bine în astfel de situaţii.
Ca adjuvant poţi lua Urinal.
Dacă nici aşa nu te simţi bine, mai fă-i o vizită. Nu e ok să te simţi mai rău după tartament decât înainte...

7 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
nimeni nu iti poate da un tratament decat medicul care te trateaza.e viata si sanatatea ta in joc, asa ca incearca sa tii legatura cat mai des cu medicul de familie si urmeaza tratamentul ca atare.
http://www.sfatulmedicului.ro/......e-coli_648
O zi frumoasa sa ai:)

| yellowalien a răspuns:

Dacă ai făcut infecţie urinară du-te la medic! Nu e de joacă, dacă nu e tratată cum trebuie, boala va evolua spre rinichi. Plus că dacă nu urmezi un tratament medicamentos adecvat, rişti să faci recidive cu fiecare ocazie.
Sfatul meu e următorul: Mergi acum la medic, vezi ce antibiotice îţi prescrie, ia-le conform instrucţiunilor. E posibil ca peste 2 săptămâni să fii nevoită să mai iei o tură de antibiotice. Le iei frumos şi pe alea, apoi lucrezi la sistemul tău imunitar, ca să împiedici recidiva şi să nu te mai pomeneşti cu asemenea infecţii.

| GeaninaGeani95 explică (pentru yellowalien):

Am fost la medicul de familie și mi-a prescris un tratament pentru 10 zile, dar în primele zile nu mă dureau rinichii și nu aveam mai nimic, decât niște usturimi când urinam, acum nu mai am usturimi și mă dor rinichii, dupa 5 zile de tratament. happy

| GeaninaGeani95 explică (pentru yellowalien):

Așa voi face... Mi-a recomandat ceai de matase de porumb și codița de cireșe. :*

| yellowalien a răspuns (pentru GeaninaGeani95):

Ah, medicul ţi-a precizat că în paralel cu antibioticele pe care le iei trebuie să bei foarte multă apă? Probabil ţi-a dat ciprofloxacină, iar asta precipită, dacă nu îi "oferi" suficientă apă în care să se dizolve. Rinichii şi vezica trebuie drenate încontinuu.
Măreşte aportul de lichide. Bea multă multă apă(la temperatura camerei), ceaiuri calde, limonadă. Încearcă ceaiul de merişoare, face bine în astfel de situaţii.
Ca adjuvant poţi lua Urinal.
Dacă nici aşa nu te simţi bine, mai fă-i o vizită. Nu e ok să te simţi mai rău după tartament decât înainte...

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

TREBUIE făcută urocultură cu antibiogramă şi apoi vei primi tratamentul adecvat.

Mergi cu rezultatul uroculturii la medicul de familie ( sau specialistul care ţi-a recomandat analiza ) şi acesta îţi va prescrie un tratament.

Pentru a atenua temporar aceste dureri, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

Toate cele bune şi multă sănătate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Bea multe lichide si fa tratament cu antibiotice dupa antibiograma. Dupa ce termini tratamentul (10 zile) la o saptamana fa din nou urocultura sa vezi daca s-a sterilizat urina.
Un factor care intretine o infectie este nisip( cristale de oxalati, urati) sau piatra(calculi). Asta se vede intr-o analiza de examen de urina.
Sanatate!
Te pup!

| IulianaIrina a răspuns:

Buna! Cel mai bine este sa consulti un medic, el te poate ajuta cel mai bine. Intre timp, poti folosi si metode naturiste, cum ar fi:
Consumati in mod regulat suc de coacaze diluat si neindlucit. Coacazele au capacitatea de a preveni bacteriile sa afecteze celulele tractului urinar. Sistati administrarea acestui remediu in cazul in care apar iritatii ale vezicii urinare.
Otetul de mere reprezinta unul dintre cele mai eficiente antibiotice naturale.
Administrati o combinatie de apa si ½ lingurita de praf de copt.
Fierbeti putin patrunjel timp de 20 de minute. Administrati acest remediu de 2 ori pe zi. Ca alternativa, puteti inlocui patrunjelul cu porumb. In acest caz, insa, administrarea se face de 3 ori pe zi.
Beti ceai de echinacea sau luati suplimente pe baza acestei plante.
Beti de 2 ori ceai de seminte de coriandru.
http://www.i-medic.ro/......lui-urinar
Multa sanatate!