| IsaiaRaluca a întrebat:

Am mancat 2 prajituri seara și la prânz 5 biscuiți cu ciocolata. E mult?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca nu faci asta zilnic, nu e mult.

| AndreeaRox a răspuns:

Depinde la ce te referi când spui mult.
Dacă ai 70 de ani si diabet, e enorm de mult?
Dacă ai 14 și ți e teamă că te îngrași, ar trebui să reții faptul că dacă ai mâncat o prăjitură în plus într o zi, nu înseamănă că a doua zi ai cu un kg mai mult? Ești în creștere, organismul tău are nevoie de numeroase lucruri pentru o dezvoltare optimă. printre care se numără și glucoza.
Dacă ți e teamă că faci carii, nu trebuie decât să acorzi mai multă atenție spălatului pe dinți (zaharul afectând smalțul)?
Dacă ești însărcinată, ți se recomandă două pătrățele de ciocolată NEAGRĂ pe zi (doar1% din omenire cred că respectă asta)? deci teoretic e mult, practic dacă nu faci asta în fiecare zi e okay. Poți să alegi o zi pe săptămână /lună în care să cazi în pacate culinare?
Depinde și de tipul de dulciuri, cantitate. O prăjitură poate avea 50 gr. sau 200 gr. Poate fi cumpărată sau făcută în casă. Poate avea mai mult zahăr/grăsimi etc. sau mai puțin. Biscuiții la fel
Sunt multe variante pentru intrebarea ta. Dacă nu suferi de obezitate, diabet sau ceva intoleranțe și nici nu faci excese în fiecare zi, nu trebuie să ți faci probleme.

PS: îți spune asta o persoană care are aproape 3 decenii de mâncat dulciuri? Nu pot concepe ziua fără să mănânc ceva dulce. În schimb, cafeaua și ceaiul nu mi plac îndulcite. Fiecare cu mofturile lui?‍♀️
Dacă ți se pare totuși că mănânci prea multe dulciuri și te simți dependentă, vinovată etc. încearcă să le înlocuiești cu fructe. Și ele conțin zaharuri, dar în cantitate mult mai mică și sunt mult mai sănătoase.

| AndreeaRox a răspuns (pentru AndreeaRox):

Ignoră semnele de intrebare. Erau emoji, dar aparent, după postare, s au transformat in "?" happy

| sierra1 a răspuns:

Dacă erau bune, nu prea!

| Adelina4679 a răspuns:

Nu e mult, mai poti manca inca două?