| Andreeaioan115 a întrebat:

Am nevoie de ajutor, daca ai 1.63 si 45 de kg te poti considera anorexica? fara jigniri

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Esti la granita.

| Mayar a răspuns:

Cam da... Daca ai pune macar 3 kg pe tine, ar fi mai ok.

| Dismally a răspuns:

Nu esti anorectica desi nu ti-ar strica cateva kg in plus.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Slaba, da. Anorexica, nu cred.

| Andreeaioan115 explică (pentru anonim_4396):

Poate aproape anorexica, si 14 ani atunci aveam, asta anul trecut

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Ai abia 15 ani. Stiu multe fete care erau ca dracu pana la 17 18 ani. Abia dupa au inceput sa ia kg in plus si sa arate bine. Un exemplu ar fi verisoara mea primara. Pana la 19 ani era un schelet ambulant. Intr.un an s/a inaltat la 180 si a pus si cateva kg bune pe ea dar nu sa fie grasa. Ma mir totusi ca abia mananca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Anorexici sunt cei care nu mananca aproape deloc, pentru a avea un corp '''frumos'' din punctul lor de vedere. Spre exemplu, Eugenia Coonie, care este un caz foarte grav de anorexie. La 15 ani nu cred ca ai stfel de ganduri, sa te infometezi. Anorexia cred ca este ceva psihic, nu neaparat in legatura cu numarul tau de kilograme. Daca mananci suficient dar tot esti slaba poate ca este genetic, ca esti slaba in mod natural (cunosc cazuri), iar unul sau ambii dintre parintii/bunicii tai erau asa. Cat timp mananci suficient nu este o problema ATAT de grava, cat timp nu iti afecteaza sanatatea. Daca crezi ca ai o problema cu ce mananci, sugerez sa vizitezi un nutritionist. Succes!

| Andreeaioan115 explică (pentru anonim_4396):

Eu am ajuns la 45 de kg nemancand nimic timp 9 zile, si oricum ma vedeam grasa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Atunci da, cred ca chiar esti anorexica.Ar treui sa vizitezi un doctor.

| BeSmart17 a răspuns:

Sora mea are 18 ani(1, 64) si are vreo 48 de kg..si nu este anorexica DELOC! dar poti sa spui varsta?

| Andreeaioan115 explică (pentru BeSmart17):

15 ani.pai este o diferenta dintre 45 de kg cu 48 de kg

| BeSmart17 a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Sunt doar 3 kilograme si 3 ani diferenta intre voi!

| T2LS a răspuns:

Greutatea unui corp de această înălțime ar trebui să se seteze la 60 de kg (asta dacă ai o vârstă acceptabilă - peste 16 ani). Judecând după cum arăți în poză, o să estimez că ai 15-16 ani. Deci, 45 de KG este indicat pentru un copil de 14 ani, asta dacă nu este înalt. Greutatea normală a unui corp este stabilită de mai mulți factori, printre care și vârsta și înălțimea, modul de viață și așa mai departe.

| ExEquTeR123 a răspuns:

Esti grasa fata, mai slabeste scroafa dracului!