| anonim_4396 a întrebat:

Am o prietena care are inaltimea 1.63-1.64,are 16 ani si 39 de kg.Se poate sa fie anorexica?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| mona a răspuns:

La varsta ei a foarte slaba

| mona a răspuns:

Jnfnfgvbhtyryetegrrrdeerwerefsfreewwqwqqnhgnbh

| MihaelaDart a răspuns:

Pentru inaltime ei e recomandat sa aiba 50-55kg. Nu este anorexica, poate ca asa este conformatia corpului ei si tot ce mananca, nu pune pe ea. Numai daca are in capsor si e pusa sa tina vreo dieta pentru a mai slabi, de se vede in oglinda "grasa", atunci pot sa spun ca nu e normal ceea ce face si trebuie sa consulte un medic.

| Estera123 a răspuns:

Anorexia nu se caracterizeaza numai printr-o greutate scazuta ci si prim dorinta de a slabi, de a nu mai manca sau prin faptul ca se gandeste ca este grasa. Anorexia si bulimia au si `simptome` psihice. Daca nu este asa, inseamna ca are o dereglare metabolica destul de grava.

| Cameliaa12 a răspuns:

Hey, calculeaza cu asta http://www.frumusele.ro/Calculator-Indice-Masa-Corporala, vezi ce IMC zice ca are pentru inaltimea ei si daca are nevoie sa slabeasca sau sa se ingrase :)

| DNSK a răspuns:

Da, se poate. Sa mearga la nutritionist. Nu e in regula

| Empathizer a răspuns:

E posibil, dar nu e obligatoriu. Poate fi slaba si fara sa se infometeze, daca are probleme hormonale, de exemplu.

Oricum ar fi, fie ca se infometeaza sau nu, tot e necesar un consult medical, pentru ca este prea slaba pentru varsta si inaltimea ei.

| FastAndFurious a răspuns:

Anorexeica inseamna ca are o tulburare psihica si refuza sa manance. Tu stii daca ea mananca sau nu?
Poate are alte probleme de metabolism de e asa de slaba ( asta in cazul in care mananca normal).

Răspuns utilizator avertizat
| Criiistinutsa a răspuns:

Da:o

| AcadeaMulticolora a răspuns:

Da...La varsta ei ar trebuie sa aiba 50-51 kg.