| HeloKity a întrebat:

Stiti ca este epidemia aceasta: rubeola. Ieri mi-a aparut pe piept si pe spate multe bubite mici,ca niste pete,si nu stiu daca este rubeola sa este vreo iritatie. Adica,dupa cat timp iti apar bubite pe fata daca ai rubeola?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Daca in copilarie nu ai avut aceasta boala, atunci, cu siguranta, te-ai molipsit de pe la colegi.
Rubeola, denumită popular pojărel, este o boală infecțioasă eruptivă acută provocată de virusul rubeolic. Perioadă de incubație variază între 14 și 21 de zile (în medie 16-18 zile). Perioadă de incubație este timpul cuprins între primul contact al organismului cu virusul rubeolic (și respectiv primul contact cu o persoană bolnavă de rubeolă) și primele simptoame ale bolii provocate de acest virus. Perioada între primele semne de boală și apariția erupției cutanate este de 1 - 5 zile și este caracterizată printr-o stare subfebrilă (38 - 38, 5 °C) sau febră absentă, cefalee, senzație de disconfort general, anorexie, conjunctivită ușoară (injecție conjunctivală), fenomene catarale nazale, ușoară faringită (dureri în gât), tuse, enantem peteșial pe palatul moale (petele Forscheimer) și limfadenopatie (tumefierea ganglionilor limfatici). Perioada de erupție incepe cu apariția treptată la nivelul feței, cu extinderea rapidă pe trunchi și extremități și cu o durată medie de 3 zile. Perioada de erupție se manifestă clinic prin exantem, enantem (petele Forscheimer), poliadenopatie, frisoane, simptome generale.
Mai multe detalii vazi aici:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Rubeol%C4%83
Sanatate maxima!

| Miuriel a răspuns:

Prima data pe fata si pe burta apar bubitele. Daca te doare capul,gatul, daca ti-au aparut ganglioni si ai febra clar faci rubeola, dar vad ca nu ai scris nimic de simptome...
Mai mult ca sigur e o iritatie.
Sper ca ti-am fost de ajutor!

| HeloKity explică (pentru Miuriel):

Ma doare putin gatul si sunt si racita, si nu am avut deloc pana acum vreun fel de pojar.Am decat pe corp bubite, pe fata nu am

| Miuriel a răspuns (pentru HeloKity):

Ai ganglioni la gat? Mai asteapta pana diseara si daca iti va aparea la gat o umflatura care se vede cu ochhiul liber inseamna ca ai pojar.
Cum sunt bubitele? Ca niste pete sau ca niste umflaturi cu lichid si pielita, sau sunt altfel?

| HeloKity explică (pentru Miuriel):

Am fost la medicul mai de familie, si m-a trimis la dermatolg si am rubeola din pacate, mersi totusi de ajutor!