| AlexG98 a întrebat:

Am o durere in capul pieptului, mai exact o simt sub coaste pe centru...e asemanatoare cu durerea pe care o ai cand bei apa si iti intra pe partea cealalta cum s-ar spune...care e cauza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| mi25 a răspuns:

Cauzele pot fi multiple. E posibil sa ai hiperaciditate, iar gazele sa impinga in capul pieptului. In acest caz un varf de lingurita de bicarbonat luat cu apa, te elibereaza.

| Alissia97 a răspuns:

Poate te-ai lovit, incearca sa faci putina miscare si vezi cum te simti.
Sau poate ai facut prea mult efort cand ai avut ora de sport.
Maseaza-te putin.
Daca durerea persista ia legatura cu un doctor neaparat!

| alzr a răspuns:

Depinde, si eu am avut asemenea dureri de prin 2019, in 2020 am avut cam in fiecare saptamana cand eram inchisi in casa (in lockdown), mai apar rar...eu iau un paracetamol si dispare in aporoximativ 30min-1h, poti incerca paracetamol sau ibruprofen DAR daca te simti rau/respiri mai greu mergi URGENT la medic.