| djalexandrual a întrebat:

De ce simti durerea in vis? Exemplu: Am visat c-am fost strapuns intr-o incaierare in capul pieptului cu un pumnal/sabie si chiar am simtit o durere ingrozitoare. Scuzati categoria...dar mai am 2 intrebari asemanatoare fara raspuns

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Probabil tu ai simtit acea durere,mai exact creirul tau a receptionat o durere undeva,in cazul tau in piept si apoi a facut acel vis,deci ti s-a intamplat asta in timp ce doremeai, nu ai de unde stii ca visul a fost primul urmat de durere, mai mult ca sigur a ost durerea, urmat de vis. Daca cumva visai astazi si te durea miine alta era povestea.Dar si in acest caz acel vis ar fi aparut primul tot datorita receptionarii unor semnale venite din acea zona, semnale pe care tu sau creierul nu le face simtite pentru ca nu-s destul de puternice.

5 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

Creierul se odihneste si intre perioadele de odhina, viseaza -fabuleaza, aduna experientele, gandurile, sentimentele acumulate, intr-o forma cat ma icredibil posibila, de aceea, elapeleaza la memoria unei dureri, la memoria unei sperieturi, si asa mai departe.

| T0T a răspuns:

Ori te-ai lovit de ceva în acel timp ori e doar din cauza creierului. Durerile sunt recepționate de nervi și ajung la creier, de aceea simți. Dacă ai o zonă paralizată, sau fără nervi nu vei simți deloc durere. Totul se produce în creierul nostru, și creierul nostru poate produce durere.

| relian a răspuns:

Visul este cauza a ceva, un vis apare datorita unui fapt petrecut, intimplat ori constient ori inconstient, deci mai intii se petrec chestii si apoi creierul le amesteca le abureste acolo cum doar el stie si te trezesti cu acel vis.Cauza-efect deci primul e cauza, adica ceea cea determinat aparitia acelui vis.

| 9DarkSoul9 a răspuns:

Depinde,daca tu crezi in reincarnarea sufletului acel vis poate reprezenta o experienta pe care sufletul tau si-o aminteste ori datorita corpului astral care paraseste corpul material in timpul somnului iar corpul astral a fost lovit si cand s-a intors in corpul material datorita legaturii dintre ele ai resimtit durerea si fizic.

| DrTechnology a răspuns:

Daca visezi ca nu mai poti de durere de cap, te tangui foarte tare inseamna ca multe lucruri se vor finaliza contrar dorintelor tale, toate vor lua o intorsatura negativa, se vor pune parca in calea fericirii tale. O durere de dinti din vis simbolizeaza faptul ca trebuie sa fii foarte atent intrucat e posibil sa te implici in unele afaceri mai putin normale, e posibil sa cazi prada criminalitatii, fraudelor, insa daca visezi o durerede gat, aceasta este semn bun, avand in vedere ca prevesteste mult noroc la locul de munca. O durere de ochi reprezinta adesea faptul ca cineva din familia ta, ori un prieten drag se poate sa aiba probleme de sanatate, mai ales pentru ca nu se ingrijeste. E posibil, in acelasi timp, ca atunci cand visezi ca te dor ochii sau urechile, sa fii in realitate surprins de ceea ce vei vedea sau auzi, nu-ti va veni sa crezi, va fi un mare soc pentru tine.