| Ada477 a întrebat:

Am o mare frica sau fobie de care nu pot scăpa. Dacă cumva rămân blocată într-o camera,sau sală,nu contează cât e de mare,poate fi și sală de sport,fac atac foarte rău de panică,vreau să ies imediat de acolo,nu suport să stau închisă undeva. Eu credeam că e claustrofobie, dar din câte am înțeles claustrofobia e atunci când te temi să rămâi închis in spatii înguste, in schimb la mine nu contează cât de mare e locul. Întrebarea mea este cum aș putea să scap de aceste atacuri de panică pentru că îmi afectează viața?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să îmi trimiți o felicitare și discutăm în privat.

| johnnny123 a răspuns:

Tu nu ai o fobie, ai vreo suta de fobii... Cauta ajutor de specialitate.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Nu e claustrofobie.
De cat timp ai problema?
In ultima perioada ai avut probleme in a avea o viata libera atunci cand faci ceva?
Ai fost restrictionata in anumite situatii sa faci atat cat ti-ai dorit tu sa faci? ma refer in ultima perioada

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Ada477):

Asta este motivul.Incearca o perioada scurta sa-ti faci,, poftele,, cat de mult poti tu.Nu pe cele mari neaparat, una micuta, inca una micuta si gata ai rezolvat.
Tu in prezent, nu mai suporti sa ti se limiteze ceva.Cand usa ti-a fost inchisa la camera, practic ti-au limitat posibilitatea sa iesi afara, tu vrei sa iesi nu? atunci cand faci ceva deacum incolo, nu mai asculti de x si y, tu te duci si faci ca sa nu mai ai problema asta in viitorhappy.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se numeste agorafobie, și este pe fondul anxietății.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am avut și eu problema asta, singura modalitate sunt exercițiile de respirație, mergi la un psiholog sa te învețe sa respiri corect și sa gestionezi astfel de "pericole" nejustificate. Poți și tu singura sa inspiri și expiri profund când te panichezi și sa îți spui ție însuți ca este totul în capul tău, nu e o realitate ci niște momente de frica iraționala, nedefinita. Din când în când îți sugerez sa apelezi la masaj cu acupunctura, te va calma, îți va calma gândurile și fricile cauzate de proiecții mentale.

| HTH a răspuns:

Salut! Mergi la un psiholog, nu e nicio rusine in a face asta. El va stii ce sa iti recomande. Poate mai bine, da un telefon prima data la medicul tau de familie. Succes!

Răspuns utilizator avertizat
| HTH a răspuns (pentru Ada477):

Incearca la altul. Solutia 100% se afla la un psiholog/psihiatru, nicidecum nu o vei gasi aici :-D

| Faranume97 a răspuns:

Si eu am fix aceeasi problema ca a ta