| AdriAdrianaAdri a întrebat:

Am o mare problema!
Sufar de strabism la ochiul stang(port ochelari)de o saptamana mi-a iesit un cos sub ochi si ma tem sa nu fie ulcior(am dat cu ceai de musetel )si acum a observat ca linia apei este putin umflata si rosie ceea ce la ochiul derept nu e. Credeti ca voi afecta si mai rau situatia daca ma dau cu rimel? Va rog sa ma ajutati cu sfaturi si tratamente. Funda happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Fiorella18 a răspuns:

Nici demachiantul n-ar trebui sa fie o problema atat timp cat este o formula speciala pentru demachierea ochilor. Ti-as recomanda sa incerci uleiul de galbenele pentru demachierea ochilor, e foarte bun mai ales daca ai infectii sau probleme de genul, in plus zona ochilor e o zona sensibila iar ceva natural e mai bun. Poti folosi uleiul de galbenele pentru a demachia tot tenul. E antiinflamator, calmant, potrivit pentru piele sensibila, antioxidant, reparator. Eu folosesc un servetel umed clatit foarte bine de solutiile pe care le contine apoi pun uleiul de galbenele pe el, uniformizez bine si imi demachiez tenul.

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
NU dai cu rimel folosește Tobradex unguent oftalmic.
Pa, pa.

| Fiorella18 a răspuns:

Nu, rimelul nu afecteaza ochii dar trebuie sa nu fie mai vechi de 6 luni (in general). In timp bacteriile se inmultesc in el si poate provoca infectii sau agrava situatia ta daca il folosesti expirat. Oricum, parerea mea e ca ar trebui sa mergi si la medic daca nu trece. Poate fi conjunctivita sau alte infectii asemenea.

| AdriAdrianaAdri explică (pentru Fiorella18):

Dar demachiantul?

| Fiorella18 a răspuns (pentru AdriAdrianaAdri):

Nici demachiantul n-ar trebui sa fie o problema atat timp cat este o formula speciala pentru demachierea ochilor. Ti-as recomanda sa incerci uleiul de galbenele pentru demachierea ochilor, e foarte bun mai ales daca ai infectii sau probleme de genul, in plus zona ochilor e o zona sensibila iar ceva natural e mai bun. Poti folosi uleiul de galbenele pentru a demachia tot tenul. E antiinflamator, calmant, potrivit pentru piele sensibila, antioxidant, reparator. Eu folosesc un servetel umed clatit foarte bine de solutiile pe care le contine apoi pun uleiul de galbenele pe el, uniformizez bine si imi demachiez tenul.