| yRossellay a întrebat:

Am o problema. Ieri am intrat in perioada aceea... insa ce nu inteleg e de ce atat de devreme. Ultima data imi venise putin dupa 10, deci au trecut vreo 1-2 saptamani si imi vine iar? Pana acum venea regulat. Ieri am fost prin frig si am mâncat inghetata ( da, pe vremea aia). Poate fi asta cauza? O simpla raceala? De dimineata am simtit ca ma ia raceala, dar am baut ceai cald si mi a trecut.
Va rog, care sa fie cauza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Sadop a răspuns:

Sunt anumiți factori care dereglează menstruația, cum ar fi frigul, răceala la spate, unele medicamente pe care le iei, stresul, etc.
Nu îți fă probleme mari, e ceva normal. Dacă menstruația ta e ok, adică are aceeași culoare, e în aceeași cantitate ca de obicei, nu îți fă probleme. Fii atentă la aceste detalii, să nu confunzi menstruația cu o sângerare mai abundentă.
Sunt persoane cu cicluc de 14 zile, adică le vine menstruația odată la 14 zile, dar în cazul tău cred că este doar o dereglare menstruală. Ai grijă la aspectele enumerate mai sus și notează-ți undeva data în care ți-a venit menstruația acum și vezi cât timp va trece până la următoarea.
Dacă situația se agravează, mergi la un medic ginecolog.
Baftă!