| love10andra a întrebat:

Am pe cineva in familie care are diabet si mai are 2 luni si trece pe insulina.Am cautat pe nett si nu am gasit un regim alimentar pentru acest diabet avansat! Puteti sa mi dati voi unul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Medicul specilist ii va recomanda si dieta pe care trebuie sa o respecte in curusl tratamentului cu insulina. Nu este ceva de luat de pe net, ci trebuie prescris de medic fiindca este foarte importanta.

Abh
| Abh a răspuns:

Depinde cati hidrati de carbon i-a indicat medicul diabetolog. Acesta trebuie sa-i dea o lista cu alimente permise, gramaje si HC corespunzatori.

| Raniia a răspuns:

Regimul dietetic este deosebit de important in diabetsi pentru a fi eficient trebuie sa fie individualizat in functie de varsta,sex, activitatea fizica si de eventualele boli asociate(obezitate, afectiuni renale). Medicul diabetolog va stabili aceasta dieta.Un ex de regim cu 200 g glucide:vor fi cantarite zilnic urmatoarele alimente:300g fructe-500g lapte(iaurt sau branza de vaci)250 g cartofi(sau paste fainoase fierte, orez fiert) 200 g paine sau de 4 ori mai multa mamaliga.

| Adina77 a răspuns:

Cand il va trece pe insulina ar trebui sa-l interneze o saptamana in spital.Acolo i se va stabili cantitatea de HC, cantitatea si tipul de insulina.Acolo pe sectie se face educatia diabeticului si il invata sa-si faca singur insulina, si sa jongleze cu HC.
Nu cauta regimuri pe net, astea sunt individualizate.

| tynatwine a răspuns:

Acest remediu te ajuta sa-ti scazi glicemia si este ieftin http://lifelessonsbox.com/......b-control/