| Holyman a întrebat:

Am polipi si nu prea aud bine! Este posibil ca polipi sa imi afecteze auzul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Catheryne a răspuns:

Am o prietena care la fel ca si tine avea polipi. A fost la doctor deoarece a inceput sa nu mai auda bine, iar doctorul i-a spus ca intr-adevar polipi afecteaza auzul. De asemenea i-a mai explicat ca nu pot fi tratati prin medicamentatie, ci trebuie cauterizati, taiati sau inghetati. Operatia nu dureaza mult si este foarte usoara. Acum prietena mea nu mai are absolut nicio problema, asa ca sfatul meu daca vrei sa scapi definitiv de ei este operatia. Sper ca ti-am putut fi de ajutor.

8 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Absolut, polipii mari afecteaza in timp si auzul, dand hipoacuzie! Scoate-i!

| PetreConstanta a răspuns:

Ce treaba are nasul cu urechile

| denismaria92 a răspuns:

Daca ai polipi in nas, nu are cum.lol.

| Serafir a răspuns:

Fa-ti acupunctura o vecina tot asa o avut in gat la gat habar n-am tot cu polipi dupa ce a facut nu a mai avut treaba

| bloodbaa a răspuns:

Da. absolut. si soramea are si aude un pic mai greu. pana cand o sa ii scoata.

| Archy37 a răspuns:

Da,deoarece neuronii sistemului auditiv sunt strans legatzi cu neuronii sistemului respirator.

| aleee07 a răspuns:

Am si eu polipi si acum doi ani, doctorul de familie mi-a spus ca ar trebui sa scot polipii, altfel auzul meu va fi afectat. Ei bine, a trecut mult timp de atunci si inca nu i-am scos, dar nu am probleme si sper ca nici pe viitor. Si ca sa iti raspund la intrebare, depinde cat de mari sunt polipii, dar in concluzie polipii pot afecta auzul. Cred ca ar trebui sa discuti cu un medic. Sper ca te-am ajutat. Fundaa puppy dog eyes? :d

| Brunetta_1877 a răspuns:

Da e posibil documenteazate de aici http://www.adevarul.ro/......67362.html