| anonim_4396 a întrebat:

Cat de puternic poate fi sunetul de la un concert, cat sa nu-mi afecteze auzul?

1 răspuns:
| littlesunshine a răspuns:

"Pragul maxim de zgomot suportat de om este pragul dureros situat la 120 de decibeli. In discotecă se ating 115 decibeli. Plănsul unui copil are 100 de decibeli. In metrou se aud 90 de decibeli. Un avion indepărtat produce 100 de decibeli, claxonul are 95 de decibeli. Ştiinţa a măsurat ţipătul omului care este de 70 de decibeli. Ciripitul păsărelelor este de 60 de decibeli. O conversaţie normală se face la 50 de decibeli, iar vocea şoptită are 30 de decibeli.
Pragul critic care pune in pericol totuşi auzul se situează la 85 de decibeli, prag care produce o oboseală auditivă. "
Numai ca daca mergi la un concert si se intampla ca acolo sa fie trupa preferata, solistul/soprana/tenorul preferat. iti spun eu ca treci peste toate.
Si uite din cate stiu eu, cel mai zgomotos concert l-au avut cei de la Manowar - "louder than hell", unde se spune ca : "Doi specialisti au oficiat, masurand si inregistrand cu grija si teama cum Manowar a zguduit orasul, cantand live cu 129.5 decibeli prin 10 tone de amplificatoare, masurand 12 metrii lungime si 6.6 metrii inaltime. Acest eveniment a facut inconjurul lumii. "