| king5151 a întrebat:

Am pus vata cu spirt la masea pentru ca ma intepa foarte rau, o am de 5-6 ore si as vrea sa o dau jos, credeti ca ma va mai durea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Pe moment, nu.Dar, dacă mănânci, exista riscul ăsta (clătește gura cu apă, incât să îndepărtezi orice firimitură din măsea). Vezi dacă te doare la apă caldă sau la apă rece. Dacă te doare la "cald", ai puroi (parcă, așa imi amintesc).

| king5151 explică (pentru floresdemayo):

Mersi, dar nu inteleg am baut o cola calda azi si de atunci m-a luat.

| floresdemayo a răspuns (pentru king5151):

Are indulcitori, e normal să te doară, dacă ai carie.

| king5151 explică (pentru floresdemayo):

Pai si tymbark ul nu are? Cand beau tymbark nu ma doare

| floresdemayo a răspuns (pentru king5151):

Tymbark e suc natural. Cola, Pepsi, 7Up, Spring și Fanta sunt bauturi carbogazoase, iar acidul probabil că contribuie la intensificarea durerii in cazul dintilor cariați (acidul, in general, afectează dintii).

15 răspunsuri:
| oglindasultanului a răspuns:

Pune fosfor daca nu vrei la dentist.

| Akavalashia a răspuns (pentru oglindasultanului):

Fiind solubil în grăsimi, fosforul alb este foarte otrăvitor. Având afinitate mare pentru oxigen determină dispariția lui din sânge. Introdus în stomac produce vărsături cu dureri mari și moarte. Text preluat de pe Wikipedia!
Fosforul e dăunător in organism!
Și nu ajuta in era medicinii moderne la tratarea durerilor de dinți!

| Yuoia a răspuns:

Rau ai facut! Acum anestezia nu isi va mai face efectul.
Totusi, e cazul sa mergi rapid la stomatolog. Pentru ca daca te intepa, acolo ai o infectie mare. Azi, la urgente.

| Akavalashia a răspuns (pentru Yuoia):

Anestezia nu prinde așa bine pe puroi și țesut inflamat, nu are legătura cu spirtul. Nu speria copiii, te rog

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal. da dc ai pus spirt ca te doare nervul spirtu ce sa faca?

| SelenaTpu a răspuns:

De ce nu te duci la dentist?

| anonim_4396 a răspuns (pentru SelenaTpu):

Ca il ucide frica

| SelenaTpu a răspuns (pentru anonim_4396):

Sau n-are bani

| anonim_4396 a răspuns (pentru SelenaTpu):

happy facem chetă

| Akavalashia a răspuns:

Ofof!
Cum ne tratam noi cu spirt, cu spray deodorant la măsea etc. Cel mai indicat e sa cauți un stomatolog decent care sa încerce sa îți salveze dintele și sa nu ti l scoată. Cel mai bun IMPLANT e dintele tău propriu!
Deci, gata cu spirtul, așa cum a spus și cineva mai sus poate sa fie carie și acidul din suc sa producă reacție pe țesutul pulpar expus al dintelui. Spor! Și caută sa te tratezi.