| king5151 a întrebat:

Daca pun vata cu spirt pe o masea si strang cu dintii si cat timp am spirt acolo nu ma doare e clar ca acea masea e de vina, nu? Pentru ca acum o saptamana am scos nervul exact la aceasta masea

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Ia-ti o guma, ia-ti o geaca, nu-i da aluia ca tii toaca laughing ala e dentist pirlit, daca ai scos nervu si continua sa te doara e clara ce fel la scos.
Incearca sa dai cu aer rece sau fierbinte si vezi ce simti. Daca te doare atunci mai ai nerv acolo, nu la scos pe tot.Te duci si sati rezolve

| Andresso a răspuns:

Depinde ce dinte este. Unii dinti au mai multi nervi. Poate ti-a scos doar un nerv din doi cati avea dintele respectiv.

| BabaOarba a răspuns:

Cand se scoate nervul, se pune acolo un tratament. Daca ai avut infectie inainte de interventia dentistului, posibil ca aceasta sa nu fi trecut. Cateodata este nevoie sa iti prescrie si antibiotice, nu este de ajuns tratamentul local.

Oricum, presupun ca te intorci la dentistul respectiv, astfel ca te va lamuri ce este cu durerea. Daca nu te intorci la el, inseamna ca a facut o lucrare cum nu trebuie facuta, pentru ca niciun canal nu se inchide imediat dupa ce a fost curatat, asa ca te duci de urgenta la alt dentist, unul mai bun de data asta.

| king5151 explică (pentru BabaOarba):

Eu am avut langa masea inca un dinte sau o masea nu stiu ce era si amandoua erau cariate, prima data mi-a scos nervul de la prima masea, iar azi de la cea de langa pentru ca durerea tragea acolo, nu ar trebui sa ma mai doara pentru ca nu ar mai avea ce... au fost ultimii dinti din partea dreapta

| BabaOarba a răspuns (pentru king5151):

O masea doare si fara nerv daca exista infectie. S-a facut o radiografie? Pe ce baza a fost scos nervul?

| king5151 explică (pentru BabaOarba):

Nu stiu a verificat acolo a zis ca a incercat sa o ""coafeze"" si nu a mers si mi-a scos nervul, tot ma doare. innebunesc nu mai stiu ce sa fac... trebuie sa mi scot toata dantura