| fabiana05 a întrebat:

Am racit in noaptea de revelion si tusesc continuu. Raceala mi-a trecut dar tusea nu. Tusesc non-stop si am si ragusit. Nu pot nici sa mai dorm bine si ma doare in piept de la cat de mult tusesc. Am luat si boabe si sirop dar tot nu imi trece. Ce as putea sa mai fac?
Help plzzz! Fundita!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sarut mîna! In primul rînd tusea nu trece de la sine asta e clar, trebuie antibiotic, iar pentru răgușeală bea lapte fierbinte cu ou si miere, acela vindecă corzile vocale si calmează tusea, tu ai racit rau de tot, baga te in pat i ei un halat gros pe tine sa ti fie cald, după ce bei laptele fierbinte, i ei o aspirină, pui ceva pe cap, te bagi la transpirat ca altfel nu te vei vindeca, si stai in pat sa transpiri cîteva ore bune, eventual daca poti dormii e si mai bine, te dai cu spirt pe cap, pui căciula groasă, șosete in picioare sa ti fie cald si pînă mîine nu mai simti nicio durere, sanatate multă, ce vârstă ai?