| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o curiozitate si poate ma puteti lamuri daca ati avut experiente asemanatoare.
De ce mi-a fost prescris atat antibiotic, cat si antiinflamator pentru o infectie nedureroasa? Eu stiam ca antiinflamatorul este pentru durere, dar eu cand am fost la doctor nu am zis ca ma doare ceva si totusi am primit tratament antibiotic+antiinflamator.
Sigur imi scapa mie ceva

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Zuzu1991 a răspuns:

O infectie e implicit si imflamatie
iar antiinflamatorul are numai efect secundar reducerea durerii, pentru ca odata cu reducerea inflamatiei durerea scade, asa ca e normal sa iti fi dat si antiinflamator chiar daca nu te doare

| WhiteLife a răspuns:

Majoritatea antiinflamatoarerlor sunt și analgezice. Asta înseamnă că scad inflamația și durerea. Daca ai o infecție in corp, cu siguranță este și inflamație (chiar daca nu se poate vedea) și, poate că nu te doare, dar este nevoie de acest medicament pentru a reduce inflamația. Deci nu îl vei folosi pentru efectul analgezic, ci pentru cel antiinflamator. Asocierea antibiotic+antiinflamator nesteroidian este foarte întâlnită.