| VoicuStefanDaniel a întrebat:

colebil ajuta pe moment sau daca ti tratament sa zicem 3-4 zile cu el. iti rezolvi complet o criza de bila, sau ceva mult mai usor? eu acu 1 luna m-am stricat la stomac de la hamburgeri pizza cola la greu si dulciuri. am tinut regim 2 sapt mi-a trecut. pe urma am lu.ato iar pe mancaruri grase, pe urma iar ma lu.at nitel+ cu mici arsuri pe esofag. dupa accea am tinut iar regim, 1-2 sapt cam asa. mi-a trecut refluxul, si greata. pe urma mancam normal nu aveam treaba. pe urma acu 3 zile am mancat un pic de carnat cu muraturi si ma lu.at o mica greata am zis ca e ba lasa. pe urma a continuat 3-4 zile. acu m-a lasat. am mancat iar o punga de chips + mancare si ma lu.at iar nitel... intrebarea mea este sa nu ma ia iar ca acu 1 luna. nu mai vreau. sadvreau sa-mi revin complet, farmacista mi-a zis sa iau colebil ca am o blocare de bila ceva gen altceva nu mi-a zis. am lu.at si debridat. credeti ca o sa mai ma ia peste ani de zile aceasta problema daca mai mananc mancare normala si multa si poate suc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Daca vei continua sa mananci tot asa vor apare mai tarziu aceste simptome.Acum esti tanar dar, in timp, pot aparea complicatii.Nu ti-ar strica niste analize.

| VoicuStefanDaniel explică (pentru darrio2007):

Adica vor aparea aceste simptome si complicati pe la 26-35 de ani? eu nu am nicio problema de sanatate familia mea nu mosteneste diskenzie biliara nimic. eu mananc mai mult mancare, nu dulciuri m-am lasat de cola hamburgeri si pizza. pot sa mai mananc un hamburger 2 la 1 luna nu crezi? mie mi-e frica sa nu ma ia iar peste cateva luni ani chestia cu stomacul, dar n-as crede tu ce zici? n-am dureri de cap nici de burta sunt perfect sanatos, pe mine m-a enervat problema cu greata acu 1 luna nu mai suportam atunci chiar ca imi venea rau, acu nu. si acu 3 zile imi venise probabil ca mananc cu poftA? sau nu respect mesel si mananc ca haplea? si doctorita mi-a zis sa renunt la cola hamburggeri pizza, sucuri pot bea. mi-a mai zis sa nu mai ma iau dupa net, eu aveam obiceu de cautam : gastrita, ulceR laughing mi-a zis ca nu am asa ceva. eu am 15 ani acu in septembrie pe 7 fac 16. ma oftica faptul ca alti copii nu au nimic, ca mananc ca sparti pizza si hamburgeri, cola, si le-am zis ca pe viitor o sa ii afecteze ca pe mine.

| Holy2010 a răspuns (pentru VoicuStefanDaniel):

Nu toata lumea e la fel. Si nu conteaza daca ai sau nu in familie probleme legate de digestiv. Tu te-ai ales cu asta si trebuie sa te disciplinezi cum ti-am mai spus. Daca nu vrei sa mai patesti nu mai sari calul. E simplu. Colebilul nu e tratament si nu te vindeca. Contine saruri biliare si rezolva problema de digestie pe moment. Apropo...ca sa lamurim lucrurile. Mancarea facuta in casa nu e obligatoriu sanatoasa. Sa nu te miri daca faci crize de la afumaturi, fasole, carnati, orice cu rantas sau prajit. Daca mananci asa ceva iti asumi consecintele. Deja probabil stii ce nu iti face bine. Si acum daca vrei sa mananci un sandwich in oras poti linistit atat timp cat nu e cu pastila ci cu carne si fara maioneza si varza. Sau o pizza simpla fara branza grasa. La 16 ani nu mai esti copil si chiar nu e cazul sa postezi o data la doua saptamani ca ai mancat IAR cipsuri sau mai stiu eu ce aliment si ti-a venit rau cand stiai ca asta avea sa fie rezultatul.