| Maream a întrebat:

Am un herpes pe buza! Ce sa fac sa scap de el acum acasa? DAU FUNDA URGENTTTTTTTT!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

Raspunsul la intrebarea ta este Aciclovir. Totusi sa nu te astepti la minuni peste noapte. Daca te-ai fi uns cu aceasta crema imediat ce ai simtit prima durere pe buza, sansa de a scapa de el intr-o zi era mai mare decat daca herpesul deja s-a instalat.
Mai multe detalii, vezi aici:
http://sanatate.acasa.ro/boli-7/cum-sa-scapi-de-herpes-908.html
Sanatate maxima!

5 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Eu tocmai am tratat unul cu Aciclovir, e un unguent micut il iei de la farmacie.

| dorne a răspuns:

Chiar daca a trecut mult de cand ai pus intrebarea...cu aciclovir mai mult rau mi-am facut(mi-a aparut o arsura, si m-am dat cu el vreo 4-5 zile nici o imbunatatire) va recomand Herpactiv ii mai scump dar isi fac efectul..la mine chiar din prima zi

| grsone a răspuns:

Acum nu ai cum sa scapi, eventual in cateva zile.
Seara inainte de culcare pune putina pasta de dinti peste acel herpes si dormi asa(de obicei pasta de dinti usuca herpesul si il face sa dispara). Asta in cazul in care nu vrei sa dai bani la farmacie pe plasturi anti-herpes sau pe diferite creme care nu prea isi fac efectul.

| lucianbarna2012 a răspuns:

Fluocinolon...( nu glumesc, cauta pe net sa vezi )
aciclovir. Aceste creme sunt cele mai bune impotriva Herpesului! Crede-ma. si eu cand am tot dinalea folosesc. imi pun seara (Daca am) si pe dimineata nu mai e asa de mare happy Trece foarte repedewinking. Funda big grin?

| Funions a răspuns (pentru lucianbarna2012):

E buna si pentru cosuri aceasta crema si pentru micozehappy