| wolfves a întrebat:

Am un mic surplus de piele in gura, in zona obrazului stang, de cateva zile. Nu este alba, deci nu e afta. Si tot de cateva zile, mi-au aparut 4 bubite pe picior. Le-am scarpinat pentru ca ma mancau si de atunci sunt rosii in intregime.
Eu nu sunt alergica la nimic din cate stiu. Cateodata rar imi mai apar, dar mai multe si nu se fac asa rosii, sunt roz de obicei. Timp de 5 zile, am mancat aceleasi lucruri la toate mesele (mancare gatita) pentru ca am stat singura.
Sa fie de la asta? Ce o fi? Cu bubitele mai rezolv cu crema, dar ce e chestia asta din gura?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună,

Poate sa fie un prurigo sau dacă nu o eczema propriu-zisă.
Dacă este vorba de vreun focar sau le-ați luat prin contact, acestea vor dispărea la întreruperea, respectiv încetarea contactului.

Îți recomand CLARITINE, e benefic și reduce semnificativ senzațiile de mâncărime.

In orice caz, nu as putea găsi o conectivitate logica între cele trei elemente. Probabil este o alimentație haotica, nu mestecați bine hrana, sau nu va hidratați corespunzător. E puțin probabil totusi.

Evitați să mai atingeți zona inflamata! Contactați un dermatolog!

Multă sănătate!

| wolfves explică (pentru anonim_4396):

Nu am iesit din casa, deci nu am intrat in contact cu nimeni. Apa beau mereu putin, 1 l pe zi, dar nu am avut probleme pana acum totusi. Sper sa imi treaca.