| Dariusprds a întrebat:

Am vomitat si imi e rau, ma doare burta si daca beau sau mananc ceva, il vomit, ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Bea o cana de cafea turceasca calduta, in care pui o lingura de sare in loc de zahar. Te va ajuta sa vomiti restul ce a cauzat problema.
In continuare faci 2 litrii de ceai de musetel si le bei pana de seara, fara zahar. Va spala si va dezinfecta stomacul tau.
De seara poti manca o felie de paine prajita (altceva nu mananci toata ziua! ), iar maine poti manca tot paine prajita cu putin branza de oaie la burduf sau cas de oaie, orez fiert, mere.
De poimaine poti incepe revenirea inceata, prin dieta, la mancarea normala,

Daca durerile de stomac si vomitarile nu inceteaza in urmatoarele 8 ore, atunci cheama ambulanta!

| GdX a răspuns:

Mergi la medic, este posibil sa fi facut o toxi-infectie alimentara.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai o toxiinfectie alimentara. ideal ar fi sa nu mai mananci doar sa bei ceai ca as te hidratezi. ideal consulti un medic

| RobertMoon a răspuns:

Daca ai vomitat nu mai manca nimic timp de 3ore ca o sa vomiti iar si nu faci decat sa te deshidratezi. Bea lichide sa te hidratezi din nou, ceai de musetel neindulcit sau ceai verde de preferat. Acum zi-mi de la ce a pornit totul ca sa-ti zic ce sa iei, sunt asistent medical happy

| raz0000001 a răspuns (pentru RobertMoon):

Uh, ma consulti si pe mine daddy?

| FaraNume1245 a răspuns:

Dacă-i de la alcool, așteaptă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ați urmat vreun tratament medicamentos sau ați consumat ceva expirat sau de calitate slaba înainte (probabil la care sunteți alergic)?
Sunt multe cauze, și dacă dorești sa fii diagnosticat online, ar cam trebui să cunoaștem toate detaliile.

Oricum, încearcă sa te hidratezi, și sa te odihnești. Fără odihna nu poți face nimic happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce ai mancat?

| GabyT10 a răspuns:

Mergi la medic!

| HerculePoirot a răspuns:

Cred ca stii si tu deja raspunsul la intrebare.

| Andrewquq a răspuns:

Te duci la doctorrr

| Adrian_Costin_1999 a răspuns:

Du-te la spital, la urgente, e posibil sa fi facut o toxinfectie alimentara!