| daniela21 a întrebat:

Anul trecut am fost la consultatie la ginecolog insa nu am fost multumita de ceea ce mi-a spus medicul ginecolog.Am dureri foarte mari de ovare cu balonari si o menstruatie abundenta cu cheaguri mari.Pana sa ma duc la acel medic am fost sa-mi fac o ecografie externa si mi s-a spus ca am 2 chisturi, unul pe fiecare ovar cu inflamatie puternica pe dreptul.Am dureri groaznice de nici nu pot sta in sezut sau cateodata sa ma ridic.Mai nou am si dureri de colon, balonari apoi constipatie.nu exista zi in care sa nu ma balonez foarte rau.Am primit ca tratament de la medicul ginecolog ketonal pentru durere. jalnic ...la ce dureri am nici nu-si face efectul...am incercat si cu un antibiotic recomandat de medicul dinainte unde mi-am facut ecografia si anume zinat. Abia isi facea efectul...mai are cineva simptomele acestea... ce sfaturi imi dati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
tundenana
| tundenana a răspuns:

Eu zic ca balonarea si durerile din zona colonului nu are de-a face cu chisturile... ar fi bine sa te vada si un gastroenterolog... poate fi pe langa chisturile ovariene si o problema digestiva... gastrita, sindromul colonului iritat, ulcer... ar fi bine sa mergi la medicul de familie si sa ceri o trimitere la un gastroebterolog... cat despre cheguri... da stiu cum e... si eu am ovare polichistice... si din pacate stiu cum e... insa pe langa asta poate fi si o dereglare hormonala... intre progesteron si estrogen... ar trebui sa cauti un ginecolog bun si sa ceri o consultatie... medicul de familie poate iti poate recomanda un ginecolog bun evetual unul care are si aparatura buna... un eco vaginal ar fi ebsolut necesar... daca ai si ciclu neregulat si uneori ai probleme de genu ca ba nu vine ciclul ba nu se opreste, cheaguri incepand de la mici la mari (simptome pe care eu le-am avut)... poate fi si o problema hormonala... toate astea pot da dureri de burta insa nu balonare sau dureri de colon... asa ca eu zic sa mergi cat mai repede si la un gastroenterolog... multa sanatate

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Schimba medicul. Sau cel putin cere si o a doua parere. Cauta un cabinet particular, cere un sfat de la cineva (despre un medic bun la tine in oras) si mergi la el...

| machupicchu a răspuns:

Din ce localitate esti?
Problemele scrise sunt grave si necesita un adevarat tratament de specialitate, nu la orice medic ginecolog.
Durerea de ovar polichistic este cea mai mare dintre toate durerile existente(asa afirma unii medici in cartile lor)...
Ovarita chistica este generatoare de infertilitate.si dureri...
Este indicat un tratament recomandat de un medic fff bun, eventual din Bucuresti, si care va stabili daca tratamentul va trebui facut cu spitalizare, sau fara.
In oricare dintre variantele ce le vei intreprinde, incearca sa tratezi si nu sa operezi... operatia cu scoaterea ovarului va genera sigur menopauza, in urmatoarele luni... si definitiva.
O operatie numai pentru eliminarea chisturilor nu va avea efectele mentionate anterior.
Urgent... un medic de specialitate "specialist".
Sanatate.

| machupicchu a răspuns:

Constipatia este o alta problema medicala... dar si aceasta poate fi infuientata de disconfortul creat de ovarita chistica...
Parearea mea este : ffff. urgent la un medic ginecolog fff bun, eventual (si mai indicat) in Bucuresti si nu neaparat la un medic prticular(face exact ce face si un medic de la orice alta unitate sanitara, si cred ca tot platit, mai ales ca sunt bani neimpozabili) Sanatate...

| mioara a răspuns:

Schimba medicul nu sta ca poate fii mai grav.

| mioara a răspuns:

Schimba medicul nu sta ca poate fii mai grav.

| mioara a răspuns:

Schimba medicul nu sta ca poate fii mai grav

| mioara a răspuns:

Schimba medicul nu sta ca poate fi mai grav.

| mioara a răspuns:

Schimba medicul nu sta ca poate fi mai grav.

| mioara a răspuns:

Schimba ginecologul.

| mioara a răspuns:

Cere parerea altor medici, du-te la un spital particular din Bucuresti, eu iti recomanda sa te duci la POLICLINICA CRESTINA MUNPOSAN 94 str Witting 10-12, insanatosire grabnica intra pe www.munposan.ro.

| pisi dy a răspuns:

Si ai stat un an asa? mergi la alt medic si vezi ca balonarea, constipatia, durerile de " colon" cum zici tu pot fi simptomele unei boli intestinale, nu ginecologice. mergi la medicul de familie, cere trimitere la o policlinica/ spital si acolo o sa-ti puna un diagnostic. medicul ginecolog raspunde numai de " bucatica " lui. probabil s-a gandit ca chisturile tale sunt functionale si se po resorbi singure ( e adevarat ca se dau si anticonceptionale pentru asta ). dar nu cumva ti-a zis sa vii la control dupa cateva saptamani si nu te-ai dus? si antibioticele se iau pe perioada scurta, la recomandarea medicului pentru o boala pe care o ai la momentul consultatie, nu inainte... deci, mergi din nou la medic. sanatate!

| Andreeagen a răspuns:

Nu te duce al un medic nu te duce la doi du-te la 3-4 la cati e nevoie daca u inca mai preizinti dureri du-te la alt doctot dar, consulta si un alt doctor dp ce ai vb k cel dnnainte daca amandoi au aceeas varianta inseamna k e bine...(parerea mea)

| elena21 a răspuns:

Trebuie neaparat sa mergi la medic, un alt medic decat cel la care ai fost. Daca nu ai fost multumita de consult si de doctor mergi la altul, mai ales daca te simti atat de rau. Cere pareri de la prietene, de pe internet care ar fi doctorii cei mai buni din orasul tau si incearca. Iti doresc multa bafta si mergi urgent la doctor pentru ca sanatatea ta e cea mai importanta. Pana ce nu te simti tu mai bine, nu conteaza ce spun doctorii, mergi la altul si la altul, pana cand vei simti o schimbare in bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am o cunostinta care a avut cam aceeasi problema:
- tratament anticonceptionale + la inceput antiinflamator
- nu au trecut cu tratament si s-a operat sad

Trebuie neaparat sa apelezi la alt doctor. Ketonalul este antiinflamator dar asta nu inseamna ca te trateaza de chisturi.
Sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Elimină grăsimile şi acidul din alimentaţie. Consumă fructe şi legume crude pentru a preveni constipaţia, ceaiuri diuretice.
În timpul menstrei consumă 1, 5-2 litri de ceai de muşeţel/zi, ajută mult la diminuarea durerilor menstruale şi a cheagurilor.
Consultă un alt medic specialist şi fă toate analizele, colonoscopie, ecograf pelvian, iar dacă este nevoie şi o tomografie.
Ia totul de la zero.
Sănătate.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In caz de ciclu abundent cu cheaguri si dereglari de ciclu Cretisoara.(Ceai sau picaturi)