| anonim_4396 a întrebat:

Am fost la medicul ginecolog cu bilet de trimitere, acuzam o durere in stanga (la ovar cred) si mi-a dat tratament cu antibiotic si inflamator presupunand ca e o inflamatie ceva. Nu avea obligatia sa imi faca ecografie? Ecografia nu intra in biletul de trimitere? M-am dus pentru o rana de col, dar avea si durere mai sus.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anamariarot a răspuns:

Sincer, du-te la altul. Antibioticele se dau in caz de infectii, iar durerea poate aparea si din alte motive pe care le-ar putea vedea la ecograf. Intra si ecograful in biletul de trimitere, nu inteleg de ce nu ti-a facut. Sunt unii satui de meserie care te-ar expedia cat mai repede

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

De ce nu l-ai întrebat pe el? De unde să știm noi în ce a constat consultația și din ce motiv medicul s-a mulțumit doar cu procedurile de investigare pe care le-a făcut, fără să facă și ecografie?

| Donsavas a răspuns:

Trebuia sa soliciti a ti se face ecograful, inainte de toate. Puteai sa spui ca nu accepti medicatia pana nu te consulta mai amanuntit. E dreptul tau de pacient. Ecografia nu este inclusa in oferta data de medicul de familie,din pacate(in bilet),insa,ar fi trebuit sa iti faca pentru a se asigura el ca nu ai ceva mai grav. Antibiotice ar fi putut sa iti prescrie si generalistul,daca considera ca ai nevoie,in functie de simptome,dar de aceea te-a trimis la un specialist, pentru a investiga mai bine cazul. Schimba medicul sau reintoarce -te la el si spune-i ca vrei sa te analizeze mai bine, in luna asta, pana nu expira si biletul de trimitere. Du-i si ceva de la tine(o cafea spre ex), ei vor sa vada ca esti atent cu ei si ca nu te gandesti doar la tine si vii pur si simplu cu o trimitere. Nu ii lasa impresia ca de gandesti doar la medicul de familie. Sanatate!

| anamariarot a răspuns (pentru Donsavas):

Nu vreau sa par rautacioasa, dar de ce sa le duca o cafea? Doar pentru a o trata asa cum ar trebui sa o faca de fapt?

| Donsavas a răspuns (pentru anamariarot):

Din pacate, fara o ''atentie personala'', in tara noastra, actualmente, nu prea mai merg lucrurile asa cum ar trebui. Stii bine ce doresc sa spun cu asta. Nu vreau sa generalizez, nu fac asta de fel. Ma gandesc ca medicul respectiv are nevoie de ''stimulanta'' si face parte din categoria celor ce ''nu pot'' sa lucreze fara happy
Seara frumoasa iti doresc!