| nimeni_5555 a întrebat:

Aplicarea de apa rece pe zona care te doare(intindere musculara, dureri musculare) ajuta cu ceva?happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DrViorel a răspuns:

Da, ajuta, dar nu mult evident, dar ajuta cat si la umflaturi sau vineteli, de ce anume? Simplu mai intai sa intelegi ce inseamna o fracturare sau de ce te invinetesti cand te lovesti. Cand te lovesti intr-o anumita parte a corpului se sparg mici vase de sange de sub pielea noastra, astfel aceste vase de sange se coaguleaza sub piele formand asa zisa vineteala, de aceea cand tu aplici apa rece imediat dupa lovire, apa rece, raceste zona unde o presezi cu batista imbibata in apa, astfel sangele nu mai circula asa de fregvent, deoarece temperatura scade in acea zona. De aceea este buna, iar apa statuta si nu stiu ce plante, descantece si alte lucruri, sunt lucruri babesti, care nu au efect asupra ranii, tine de superstitie... Ok sper ca te-am facut sa intelegi. O zi buna sa ai.

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, scade durerea si inflamatia, vanataia va fi mai mica, umflatura va fi mai mica.

| User a răspuns:

Cred ca da. dar cea mai buna e gheata.

| cripistinna a răspuns:

Apa rece nu e buna! Apa calda face bine. Poti pune o sticla cu apa fierbinte unde te doare muschiul si trece mai repede.Mai poti lua IBALGIN. E foarte bun.

| alexxaz a răspuns:

Doar amorteste! si impidica umflarea.

| juniper a răspuns:

Da, dar totusi e mai bine o punga cu gheata, decat sa consumi apa sau punde-o intr-o punga (apa).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.,
Combate durerea, inflamația din zona afectată.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ajuta ci din contra face rau provocand cantracti musculare

| radduu a răspuns:

Din cate stiu eu muschii se contracta atunci cand este frig, deci si cand pui gheata sau apa rece pe ei. Apa calda combinata cu un masaj este buna pentru durerile musculare, intinderi, etc.

| Andrei_6410 a răspuns:

Ajuta cat de cat dar mai bine e sa iti traga cineva de brat si sa te maseziwinking