Întrebare recomandată | Roxy_9262 a întrebat:

Are cineva astm bronsic si s-a tratat? Imi puteti spune si mie cum?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| missandrab a răspuns:

Da, am crize, sunt dese iarna si primavara la mine, dar cand le am, nici nu pot vorbi. Aerius eu ii dau baietelului meu pentru alergie, pe celelalte nu le cunosc. La salina la inceput e greu sa respiri, dar dupa un sfert de ora, nu mai ai nicio problema! Si? in rest... nu dormi pe perna cu pene, pe mine ma ajuta si asta! Toate cele bune!

11 răspunsuri:
| ZaraZaraPerlin a răspuns:

Offf :3

| missandrab a răspuns:

Eu am astm, medicamente nu iau, folosesc doar spray-ul Ventolin, cand e nevoie. Dar e posibil la mine sa nu fie prea avansat.

| Roxy_9262 explică (pentru missandrab):

Dar tu faci crize de ai nevoie de el?

| Roxy_9262 explică (pentru missandrab):

Eu folosesc in general Alvesco( un puf ) si Montelukast. Am folosit si Aerius, iar de-acum ar trebui sa merg la salina.Multumesc de sfat! happy

| missandrab a răspuns (pentru Roxy_9262):

Da, am crize, sunt dese iarna si primavara la mine, dar cand le am, nici nu pot vorbi. Aerius eu ii dau baietelului meu pentru alergie, pe celelalte nu le cunosc. La salina la inceput e greu sa respiri, dar dupa un sfert de ora, nu mai ai nicio problema! Si? in rest... nu dormi pe perna cu pene, pe mine ma ajuta si asta! Toate cele bune!

| missandrab a răspuns:

Ajuta foarte mult aerosolii, daca ai aparat. Tinctura de propolis e recomandata, dar cel mai bun medicament natural este salina! Daca ai acces in zona la o salina e perfect, ar fi bine sa mergi de 2 ori pe saptamana.

| Greenscarf26 a răspuns:

Astmul bronsic se trateaza doar cu ajutorul medicului, adica sa mergi sa te consulte

| Roxy_9262 explică (pentru Greenscarf26):

Am fost. Iau de un an si ceva medicamente si tot nu-mi trece. Tin sa precizez ca este inceput de astm si ca inca se poate trata.

| Robert2407 a răspuns:

Asea, dar se gaseste numai in America!

| AndreasCosmin a răspuns:

In primul rand, imi pare rau ca raspund asa de tarziu si sper ca vei lua si raspunsul meu in considerare. Eu am descoperit acum vreo 4-5 ani ca am astm bronsic pe fond alergic. Am fost la domnul doctor Cernatescu, de la spitalul Alfred Rusescu din Bucuresti si mi-a recomandat 2 medicamente: tratament cu Symbicort si in caz de crize Ventolin. Am facut timp de vreo 3 luni tratamentul cu Symbicort, il foloseam in fiecare seara (in ultima luna l-am folosit doar la 2 seri), dar cand m-am oprit din tratament, crizele au inceput sa reapara. Asa ca nu am mai facut tratamentul, si m-am bazat doar pe Ventolin, iar la crizele mai grave foloseam Symbicortul. Acum vreo 4 luni am descoperit pastilutele acelea, Singulair care au substanta activa Montelukast. Am inceput sa iau cate o pastiluta in fiecare seara si am vazut ca s-au rarit crizele. Acum depinde si in ce stadiu este astmul tau. Nimeni in afara de un doctor specialist nu iti poate recomanda un tratament. Oricum, eu am auzit ca mai rar se trateaza astmul, insa poate fi tinut foarte bine sub control. Sper ca ti-am fost de folos! Bafta si multa sanatate!

| Roxy_9262 explică (pentru AndreasCosmin):

Iti multumesc pentru raspuns! :*

| AndreasCosmin a răspuns (pentru Roxy_9262):

Nu ai pentru ce! big grin :*