| AMihai a întrebat:

Aş dori să ştiu ce înseamnă unele prescurtări din hemoleucograma mea precum:
HGB(*hemoglobină PLT
HCT PCT
MCV WBC
MCH NE(cred că înseamnă *neutrofile
MCHC EO (*acidofile)
RDW BA (*bazofile)
LY (*limfocite MO(*monocite

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| 23partyboy a răspuns:

Is cam in dezordonate :
hgb hemoglobina
plt trombocite
hct hematocrit
mcv media de volum a eritrocitelor
wbc nr de leucocite
ne neutrofile
mch media globulara hemoglobina
mchc c medie hemogl
eu eosinofile
rdw coef de variatie a marimii eritrocitelor
ba bazofile
ly limfocite
mo monocite

| AMihai explică (pentru 23partyboy):

Si PCT ce inseamna?

| 23partyboy a răspuns (pentru AMihai):

Si pct is trombocitele dar exprimate procentual, pe cand plt sunt exprim numeric

| AMihai explică (pentru 23partyboy):

Mersi multwinking

| CamyiDe a răspuns (pentru 23partyboy):

Tocmai am dat un search pentru. anumite prescurtari si am ajuns aici happy
si pentru. ca intrebarea e noua o sa postez si eu aici niste prescurtari care nu stiu ce sunt din HLG

HPC
RET
LFR
MFR
HFR
IPF
IG
NRBC

sper sa ma ajutati happy mersi