| 03052003 a întrebat:

Buna TPU as vrea sa adopt un caine. Fiindca pe strada nu mai sunt din cauza hinghierilor as vrea sa adopt unul dintr-un adapost. Cel mai apropiat de mine este cel de la zmeura.Ce conditii trebuie sa indeplinesc ca sa adopt un caine (pui)? Multe persoane mi-au spus sa nu ma duc fiindca o sa mi se rupa inima cand o sa ii vad pe toti in ce conditii sunt, e adevarat?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG nr.155/2001, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.8.(1) Încredinţarea câinilor spre revendicare şi adopţie se face numai după ce aceştia au fost consultaţi de către medicul veterinar de liberă practică, deparazitaţi, vaccinaţi antirabic, sterilizaţi şi identificaţi prin microcipare sau prin alt mijloc de identificare stabilit de către Autoritatea Naţională Sanitară Veterinară şi pentru Siguranţa Alimentelor. Câinii revendicaţi sau adoptaţi vor fi sterilizaţi, excepţie făcând câinii cu regim special, astfel cum sunt definiţi în normele metodologice de aplicare a prezentei ordonanţe de urgenţă.
  (2) Revendicarea şi adopţia câinilor de către solicitanţi se fac pe baza unei declaraţii-angajament, al cărei model este prevăzut în anexele nr. 4 şi 5.
  (3) Adopţia câinilor din adăposturi se face cu respectarea cumulativă a următoarelor condiţii:
  a) prezentarea de către adoptator a dovezii spaţiului din care să rezulte condiţiile corespunzătoare de creştere şi adăpostire a câinilor;
  b) prezentarea de către adoptator a dovezii resurselor materiale pentru creşterea şi întreţinerea câinilor;
  c) prezentarea de către adoptator a acordului asociaţiilor de proprietari sau, după caz, a vecinilor, în cazul adoptării a mai mult de 2 câini;
  d) înregistrarea, imediat după adopţie, a câinilor în Registrul de evidenţă a câinilor cu stăpân.
  (4) Proprietarii sau deţinătorii de câini, persoane fizice sau persoane juridice, au obligaţia identificării acestora prin microcipare sau prin alt mijloc de identificare stabilit de către Autoritatea Naţională Sanitară Veterinară şi pentru Siguranţa Alimentelor."

2 răspunsuri:
| Talmacel_Alexia_1999 a răspuns:

Uite-te pe olx sa vezi daca sunt caini in orasul tau care sunt dati spre adoptie.
Spune-mi de unde esti si iti dau eu linkuri.

| Raul9999 a răspuns:

Da...daca o sa ii vezi pe toti se "rupa" inima... trebuie sa ai grija ce mananca sa il scoti macar o data pe zi la plimbare cu lesa sa cumperi mancare sa aiba un loc a lui ( o mica canapea de ex ) si na. cel mai bine iei un caine mai mic se invata mai repede cu tine si il invata trucuri, sper ca te-am ajutat =)