| Dbjudchht a întrebat:

As vrea sa imi schimb alimentația, in general mănânc destul de sanatos, doar ca nu prea stiu cum sa structurez alimentele la fiecare masa, la ce ore sa mănânc...mentionez ca sunt recent operată de apendicită si m-ar ajuta un stil de viață sănătos. Ma puteti ajuta cu sugestii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SiA31 a răspuns:

Modul de alimentare depinde din nou de fiecare organism în parte.
În mod normal, o persoană ar trebui să aibă 3 mese pe zi și 2 gustări.
Micul dejun trebuie să fie cea mai copioasă masă și din câte știu, micul dejun nu are interdicții.
La prânz, poți servi 2 feluri de mâncare. supă și in caz că vrei să mănânci carne, axează-te pe carnea de pui și pe pește. Evită cât mai mult posibil prăjeala în ulei. Este mai recomandată mâncarea gătită în cuptor.
Dacă mănânci carne, atunci să nu existe garnitură (gen cartofi prăjiți). Înlocuiește garnitura cu salată. De asemenea dacă vrei să mănânci cartofi (colți), nu îi mânca cu carne, ci tot cu salată.
Evită sucurile. Conțin mult zahăr. O perioadă menține o hidratare doar cu apă plată.
Seara poți mânca ceva ușor. Gen. cereale cu lapte. Laptele să aibă mai puține grăsimi și cerealele să fie cereale. Adică nu cu ciocolată sau cu miere happy
Ca gustări, poți avea fructe, biscuiți cu unt.
Evită chipsurile.
Încearcă totuși să mănânci câte puțină ciocolată zilnic, să nu ai probleme cu glicemia.
Evită fructele seara, pentru că acestea dau energie, pentru că au zaharuri naturale și vei avea probleme cu somnul.
Cam atâta știu și am făcut și eu timp de 2 luni ^-^
Baftă!
P.S. După cum spuneam. Întâi fă-ți bine și apoi poți începe și cu abdomene și alte metode de dat burtica jos.
Te pup!

| Dbjudchht explică (pentru SiA31):

Mulțumesc din suflet...

1 răspuns: