| Madalina_Oana_1973 a întrebat:

As vrea sa slabesc intre 10-15 kg. Ce dieta imi recomandati?(nu vreau ducan ) As dori din proprie experienta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Ar fi bine sa mergi la un medic nutritionist si sa urmezi o dieta personalizata.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce vârstă/înălţime/greutate ai acum, pentru ca să vedem dacă este necesar să slăbeşti.

INDICĂ aceste detalii, apoi mai vedem...

Toate cele bune.

| AnnaaaMaria a răspuns:

Eu recomand pe unde pot și cui pot dieta ketogenică pentru că am încercat-o pe pielea mea și chiar a dat rezultate. Este una din cele mai permisive diete. Se mănâncă iaurt, carne, smântână, brânză, ouă, legume, fructe puțin dulci, nuci, semințe. Se exclud: fructele foarte dulci, sucuri, dulciuri, cartofi, paste, orez, porumb, mazăre... Avantajele în dieta asta sunt că slăbești foarte repede, dar pui la loc dacă după ce ieși din dietă te bagi în torturi și prăjituri. Alimentele trebuiesc introduse treptat. Un alt dezavantaj ar fi că dacă nu ești iubitoare de legume să le consumi la fiecare masă și nu bei suficientă apă (aprox. 3 L) ai șanse să te constipi. Dacă vrei mai multe informații, te poți uita pe pagina de facebook a dr. Andrei Laslău care își pozează fiecare masă și ai de unde să te inspiri, iar pentru mai multe informații în ceea ce privește dieta și principiile ei de funcționare, intră pe site-ul dr. wwww.andreilaslau.ro. Sper că te-am ajutat! Dacă pe mine vrei să mă mai întrebi ceva, trimite-mi oricând mesaj

| Miree a răspuns:

Mult, mult sport, bea multă apă şi evită dulciurile!

| MariusSB a răspuns:

Buna!

Eu am combinat dieta Dukan cu mult sport.

Daca spui ca nu vrei Dukan. poti combina sportul(neaparat zilnic min 45 de min) cu o dieta ce va exclude COMPLET dulciurile,prajelile,uleiurile(exceptie cel de masline)si cel mai important fara paine!

La carnuri: Peste,Pui, Curcan, Vita. (Evita porcul)
Multe legume si fructe de sezon.(Evita cartoful, orezul, porumbul, mazarea si fasolea-contin amidon, adica zahar)
Consuma cat mai multe lichide.(Evita sucurile acidulate)

In rest...multa bafta si spor la slabit!