| ogreaxel a întrebat:

Astazi am jucat baschet si cand sa arunc la cos am calcat stranb si am cazut.Cand am ajuns acasa mi-am pus gheata dar tot nu s-a desumflat, iar mereu cand calc imi trosneste osul gleznei. Poate fii rupt sau ceva? Nu ma doare decat cand merg dar foarte putin.
Dau funda celui mai bun raspuns.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Q69 a răspuns:

Daca este rupt nu mai poti calca pe el si se umfla mult
poate fi o entorsa
dar in ambele cazuri este necesara o radiografie
si cu entorsa fara tratament te chinui mult

| ogreaxel explică (pentru Q69):

S-a umflat siaproape de degete si s-a si invinetit putin si se vede o dunga rosie acolo unde este umflat.

| Q69 a răspuns (pentru ogreaxel):

Eu de mic am avut probleme cu gleznele can calcam stramb se umfla imediat
eu stiam ca nu este rupt si am pe cineva care trage oase si rezolva imediat
cel mai sigur este sa faci o radiografie sa fi sigur

4 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Ai o entorsa, pune gheata infasurata intr-un prosop cate 15 min la 2-3 ore 2-3 zile panadispare edemul. Aplica pe zona bolnava un unguent antiinflamator-Fastum gel sau lioton si fasa elastica. Daca stai culcat tine glezna ridicata pe operna sa fie mai susdecat restul corpului. Edemul si echimoza se amelioreaza de abia dupa cateva zile. Daca dureaza mai mult iti recomand sa te adresezi medicului.

)

| Zalle a răspuns:

Salut, parerea mea e ca ar fi cel mai bine sa te duci la iti faci un control sa vezi ce ai...tongue bft