| FT9CR7 a întrebat:

Astazi dimineata m-am trezit cu o durere putenica la git, parca e un nerv ce doare foarte tare nu pot intoarce capul in pardea dreapta de loc... ce sa fac? ajutati-ma va rog

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dani9354 a răspuns:

Cred ca este vorba de Torticolis care se datoreaza unei pozitii proaste a corpului in timpul somnului.Deobicei durerea trece in 3 zile, poti lua ceva analgezice insa nu este nevoie durerea oricum o sa treaca. Daca dureerea persista mai multe zile ar fi de dorit sa faci un control medical de specialitate.

4 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Ai nevoie de caldura pe zona dureroasa, pune un fular in jurul gatului.Ia un paracetamol sau ibuprofen si local aplica un antiinflamator-Fastum gel, o data pe zi(un strat subtire masand usor).In cateva zile trece.Iti dores o seara linistita fara durere!

| darrio2007 a răspuns:

Ai dormit cu gatul stramb.Iti trebuie un masaj. Facut de cineva care se pricepe.

| mikaguapa a răspuns:

Ai dormit cu capul, gatul stramb. Patesc si eu. Daca poti sa mergi la farmacie cumparati Reumatic vreo 7 lei tubul sau ceva mai bun Diclal gel vreo 12-13 lei, e mai bun. Te lasa imediat:*. Fa-te binehappy.

| diditza23 a răspuns:

Eu cand mai patesc asta imi misc capul mai mult si imi fac si masaj la gat si trece repede big grin