| racc a întrebat:

Azi am fost la medicul dentist.Acesta mi-a dat jos tratamentul care sa imi omoare nervul si apoi a bagat un ac de doua ori si ma durea sus de tot cand ajungea cu acul.El a zis ca isi cere scuze. Dupa ce umbla cu acest ac si nu stiu ce a facut a pus o pasta (gel) parca si apoi o plomba provizorie. Dentistul mi-a zis ca la urmatoarea sedinta sa vin cu radiografia si va pune si plomba definitiva. Am o intrebare ce mi-a facut cu acel ac si gelul acela care la bagata in masea si ce va face cu radiografia de ce are nevoie de ea la urmatorea sedinta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Stefan_Bagdan_1985 a răspuns:

Nu ti-a facut nimic,stai linistit! Daca te-a durut cand te-a atins cu acul acela cand a ajuns sus cu el,nu prea e bine,ca s-ar putea sa ai un pui de puroi, infectie, ceva de genu', din cauza aia te-a trimis sa iti faci si o noua radiografie.E mai bine pentru tine! Asta e, asa e la dentist, e taraganeala.Am avut si eu o problema acum vreo luna si jumatate,si si pe mine m-a tinut mult pana mi-a scos un dinte si mi-a plombat altul, de aia mi-e si sila sa ma duc la dentist, dar nu ai ce face, trebuie, ca altfel ajungi prea tarziu si nu mai poate face nimic, si e mai scump implantul! Sanatate si bafto dello dellooo!

| Alcy a răspuns:

Salut!
Probabil ti-a facut tratament pe canal, se sta cu el inainte de plomba finala. Cat despre radiografie, probabil doreste sa vada exact radacina, la mine la o masea nu era foarte dreapta si radiografia ajuta stomatologul.

Numai bine

| racc explică (pentru Alcy):

Si cand pune plomba finala stomatologul are nevoie de radiografie?

| Alcy a răspuns (pentru racc):

Daca a cerut inseamna ca are. Cat de afectata era maseaua? Daca nu are peretii foarte buni se poate sa fi cerut radiografia ca sa vada exact lucrul asta, daca ar tine plomba fara sa sparga peretii ramasi sau pentru un eventual pivot. Nu stiu, nu sunt stomatolog dar banuiesc. Oricum un dentist bun cere intotdeauna radiografie laughing
Stai linistit

| Skett a răspuns:

Stii cand te duci la dentist te duci sa te faca bine si da te poate durea. Si radiografie pentru ca nu vrea sa dea cu ghicitu cand baga vreo freza sau face dantura. mai spalate pe dinti

| Alexbyss99 a răspuns:

Vroia sa vada daca esti axpus la vreo boala ceva ca si tatalui meu asa i-a facut si nu avea nimica poate nici tu nu o sa ai bafta mult noroc