| kopotoru a întrebat:

Azi m-a intepat o albina dupa am scos acul si am mers sa dorm m-am trezit peste cateva ore si nu mai vedeam nimica mi s-a facut capul mare laughing am fost la spital cu tata o zis de mai stateam o jumatate de ora muream se poate intampla sa mori de la o albina? aveam febra 39 spre 40

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| felixdesign a răspuns:

Da, se poate... Se poate face soc anafilatic ce poate duce la deces. Bine ca ai ajuns la timp.

| Elliana534 a răspuns:

Da, depinde de organismul fiecaruia, eu am fost intepat de 20+ de albine in capatana cand eram chel ca trebuit sa bag capu in alea in care sa tin albinele si nu am avut nimica, niste sare si otet si doar s-a umflat.
Sunt multi care mor anual intepati de albine, au ceva venin sau puii mei

| Azµre a răspuns:

FIecare organism reacționează în felul lui. Tu poți muri de la o albină intrii în șoc anafilactic, și altul să moară din 100 de înțepături.
Fiecare organism este unic și răspunde la un atac din exterior în felul lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Normal că puteai să mori.
Puteai face şoc anafilactic.
Te pup!

| IlincaToma a răspuns:

O da, si inca cum! Se face soc anafilactic si la revedere! Daca nu ti s-a facut inca, un test de alergie la veninul de albine, trebuie sa mergi sa_l faci sa stii cum sa te protejezi pe viitor! Alergicilor la veninul de albine li se recomande sa aiba in prmanenta un auto-injector de adrenalina, care le poate salva viata in caz de o eventuala intepatura!