| andradaaa12 a întrebat:

Sunt reacții alergice la înțepăturile de albină, de exemplu acum câteva minute ma înțepat o albină și a lăsat acul în piciorul meu și a plecat mi-am scos acul din picior și am pus gheata, dar pe lângă asta am dureri de stomac și vomit

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| MihaiSpeedster a răspuns:

Ia un Benadryl.

| andradaaa12 explică (pentru MihaiSpeedster):

Nu am asa ceva

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru andradaaa12):

Roagă pe cineva să îți ia de la farmacie antihistaminice. Nu cred că e alergie, nu se manifesta ca o alergie, cu dificultati de respirație, umflaturi, etc. care s-ar trata cu Benadryl, dar e bine totusi sa iei preventiv. O sa te faca somnoroasa. Ia și electroliți. Găsești și băuturi cu electroliți, gen gatorade

| Nelucojoc a răspuns:

Daca ar fi fost sa ai soc anafilactic te umflai de nu mai puteai respira si mureai fara o injectie cu epinefrina.
Esti viu, dar pericolul nu a trecut!
SUNA IMEDIAT LA 112, cere la ambulanta si explica dispecerei ce ti s-a intamplat, va sti ce e de facut!

| andradaaa12 explică (pentru Nelucojoc):

Nu ma crede nimeni, dar piciorul meu e umflat și vânat

| Nelucojoc a răspuns (pentru andradaaa12):

Nu sta, suna la 112, ce ai vrea sa iti spuna cineva de pe net?

| andradaaa12 explică (pentru Nelucojoc):

Nu doar am cerut un sfat