| iInfinityDarkness a întrebat:

Bun găsit.
Auziţi, extirparea nervului este dureroasă? Adică, în momentul în care îţi bagă acul acela stomatologic şi începe să aplice nişte mişcări du-te vino. Încă nu am experimentat această procedură şi mi s-a recomandat de către medicul stomatolog să mi se facă o obturaţie de canal pentru a salva dintele. Aştept cât mai multe răspunsuri coerente.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Depinde despre ce este vorba...

Cel mai probabil, ai o carie :(
În acest caz, o să-ţi cureţe/polizeze caria respectivă, apoi o să-ţi plombeze măseaua :)
Dacă este afectată "pulpa" măselei ( deci, dacă ai pulpită ) atunci îţi face un "tratament" şi, eventual, o pulpectomie ( extirpare vitală = scoaterea nervului ) - toate astea ÎNAINTE de plombarea definitivă!

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.medici-stomatologi.ro/infodent/pulpita

http://www.romedic.ro/pulpectomie-pulpotomie-devitalizare-0P12838

În general, în acest caz, se face un tratament al canalului radicular : se introduce în acesta un pansament dezinfectant ( care "omoară" nervul ) şi se pune o plombă provizorie timp de 1-2 săptămâni!
Apoi, la următoarea "şedinţă", Nu se mai face anestezie deoarece extracţia/extirparea nervului NU doare ( deoarece a fost "omorât" ).
După extirpare se curăţă temeinic canalul radicular şi apoi se pune o plombă definitivă!

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.romedic.ro/extirparea-nervului-si-obturatia-de-canal-0P12722

Toate cele bune.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Extirparea nervului se face cu anestezie si nu simti durerea.

| soloangel01 a răspuns:

Ce-i drept iti face anestezie. Mi-e mi-a scos nervul unei masele de jos si cand l-a tras am simtit ceva, nu neaparat durere, era mai mult o durere seaca pana sub mandibula. Parca m-a curentat. Dar senzatia trece in 5 secunde.

| iInfinityDarkness explică:

Cu toate că mi-a injectat două tuburi de soluţie anestezică, atât în gingie, cât şi în măsea, tot a durut, am ţipat nespus. A durut doar primul, pentru că avea o infecţie a naibii, în rest, ceilalţi 2 nu au avut nimic, am simţit doar cum râcâia dintele cu acul. Mulţumesc pentru răspunsuri, am programare pentru luni pentru definitivarea procedurii