| Cristi669 a întrebat:

A citit pe internet de bolile cu hiv, sida.Am vazut ca si prin rana deschis(si la frizer daca foloseste aceas lama) acuma vreo 2-3 ani umblam la un frizer care nu schibasera lama. Acuma nu demult am fost operat de hernie mi s-a luat sange deci de as avea ceva deja mi-ar fi spus nu? Sau daca as avea cu inima sau ceva? ajutati-ma sunt ingrijorat! :s

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Analizele de hiv se fac doar la cerere sau cand donezi sange nu la orice interventie chirurgicala.

Si da se ia si prin rana deschisa la frizer, dar asta nu inseamna ca orice instrumentar este infectat si se ia chiar asa usor.