| amluatcaprafoarterausimadoarecapu a întrebat:

Salut am 15 ani si va rog sa ma ajutati, am facut 4 ekgsi 6 seturi de analize si toate au iesit perfecte. ultmile acuma 4 sapatamni le-am facut in Anglia. dar eu acuma tot continui sa cred ca am ceva cu inima. si mai am atacuri de panica si anxietate. cand am fost la doctor aici in aglia pentru ca acolo locuiesc doctroul mi-a zis sa stau linistit ca inima mea e sanatoasa tun, si mia data niste pastile propranonol, in caz c mai am stari de anxietate sa iau una. ieri am luat una, si acuma sunt ingrijorat, ca poate sa ma afecteze l ainima, si ca mor. este vreo problema daca am luat. propranolul este de anxietate, mapoate afecta cu ceva la inima?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Cred ca tu iti faci griji degeaba. Daca ai facut analizele si nu ti s-a descoperit nici un fel de afectiune, ar trebui sa stai de vorba cu un psiholog pentru a vedea care este cauza atacurilor tale de panica si a starii de anxietate.
La varsta ta, sunt transformari hormonale in organism si esti in crestere daca nu ai febra, poti manca, poti dormi si nu ai dureri, atunci problema ta este doar de natura psihica si poti fi ajutat.
Proponalolul nu are ce sa-ti faca rau el se da doar daca ai ceva probleme cu inima ori hipertensiune arteriala, este un betablocant deci, nu iti va face rau si nici intr-un caz nu vei muri din cauza lui.
Stai de vorba cu parintii tai poate fiindca ai fost stramutat din Romania in Anglia si inca nu te-ai adaptat inca la medicul de viata de acolo iti este teama si te simti dezradacinat, nu mai ai prietenii pe care i-ai avut si nici mediul de viata in care ai crescut, insa ai alte avantaje traiesti intr-o tara bogata si care iti va oferi alte perspective in viata, pe care fostii tai colegi ori prieteni, nu le au si poate chiar te invidiaza din cauza aceasta.
Cred ca am mai vazut intrebari puse de tine pe aceiasi tema si nu este bine sa tot revii, fiecare care ti-a raspuns a vrut sa te ajute si tu esti tot neincrezator.
Trebuie sa inveti sa ai incredere in tine si lasa "drobul de sare" acolo unde este pentru ca, nu-ti va cadea in cap.
Este cazul sa te maturizezi si tu si sa lupti pentru lucrurile importante din viata ta, lasand ingrijorarea pentru sanatatea ta care se poate transforma intr-o ipohondrie (frica de a fi bolnav).
Un gand bun si multa sanatate.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit, mai ales ca mentionezi in intrebarea ta problemele financiare.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!