| mariaalexandraand4837 a întrebat:

Buna! Acum aproximativ 2 ani in urma unui control ginecologic am descoperit un chist de dimensiuni mici. Am uitat de el complet pana anul acesta când am mers la o ecografie abdominala cumva de rutina. Chistul in momentul actual are aproximativ 10cm. Cât pumnul. Am mers la 7 medici, am încercat și un tratament cu antibiotice. In momentul actual trebuie sa iau o decizie, și anume: operație clasica sau laparoscopic. Ultimul medic pe care l am consultat mi-a spus ca laparoscopic exista riscul de a se sparge, situație in care in cazul in care ar fi o tumora maligna din stadiul 1, ar ajunge direct in 4. Toți medicii au fost de părere ca este o formațiune benignă. Am 2 sarcini prin cezariana, la cea de a doua am avut hemoragie destul de intensa, motiv pentru care fug cumva de operația clasica. A mai fost cineva intr-o situație similară? E recuperarea mult mai usoara la operația laparoscopic? Credeți ca e mai sigura varianta unei operații clasice? Ce experiențe ati avut? Mulțumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Pare mai intelept sa mergi in alta tara pentru operatie. Sanatate!

| MireP a răspuns:

Daca ai fost la 7 medici deja mai ramane sa faci un singur lucru: mergi in Ungaria la o clinica profi, cauti tu pe google, si te lasi pe mana primului medic pe care il intalnesti, parerea lui > 7 medici din Romania, nu doar pentru conditiile mai bune ci si pentru ca nu vrei sa-si bea asistentele cafeaua langa tine intinsa pe patul de operatie, cum se practica la noi.

Daca aveai hernie de disc stiam la cine sa te trimit in Szeged, dar la problema ta va trebui sa te interesezi putin.

Va fi bine, ramai pozitiva!

Răspuns utilizator avertizat
| MireP a răspuns (pentru mariaalexandraand4837):

Nivelul medicilor din Ungaria e mai apropiat de Germania/Austria decat de Romania, dar eu nu cunosc decat pe neurochirurgie.

Daca zici ca banii nu sunt o problema fa-ti o favoare si opereaza-te la ei. Mai ales ca ai avut deja doua cezariene... wow. Colegul care iti recomanda operatia clasica cred ca nu stie ce vorbeste.

| Lester23 a răspuns:

Cunosc pe cineva apropiat care a avut asemenea problema. De fel, fă clasic, e mai sigur si fara complicatii foarte mari. Ce e drept, depinde si unde te duci si ce doctor. Pregateste bani… cand zic sa bani, chiar bani. caci aici nu e de joacă si mergi la privat. Ulterior o sa iti dea niste tratamente, in functie de complicatiile tale. Nimeni nu stie cu exactitate ce si cum, fiecare organism reactioneaza diferit! multa sanatate si trateaza-l cat mai repede

Răspuns utilizator avertizat