| ElementX a întrebat:

Acum cativa ani am avut rinita alergica si chiar inceput de astm. In ultima vreme (cam 2-3 ani) n-am mai avut probleme, asta pana acum 2-3 luni, cand am inceput sa tusesc iar, am secretii nazale sau nasul infundat, imi curg ochii si uneori simt ca raman fara aer si incep sa tusesc foarte tare, atat de tare incat ma dor plamanii, am o continua stare de oboseala..etc. Ulterior am aflat ca iubitul meu fumeaza. Poate fi asta o cauza? Va rog frumos sa ma ajutati. M-am chinuit ani la rand cu probleme respiratorii si nu mai vreau sa trec din nou prin acele momente. Dau FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca simti doar un usor miros de tutun si nu locuioesti cu el (sau mergi frecvent) intr-o casa in acre se fumeaza, ma indoiesc ca este din cauza lui. daca este din cauza lui, in mod normal, la 24 ore de la momentul intalnirii ar trebui sa nu mai ai probleme.
nu uita ca boala poate reaparea fara cauze externe, doar ca se reactiveaza spontan. Incearca, de exemplu, sa nu va intalniti o saptamana, daca in ultimele 3 zile ale acestei saptamani ai vreun simptom, nu este din cauza lui

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sotul meu, care are astm alergic si rinita alergica, are reactii mai urate la haine imbibate cu fum de tigara sau mucuri de tigara uitate in scrumiera decat la fumul de tigara propriu-zis.

| ElementX explică (pentru Brigaela):

Eu n-am apucat sa discut cu el despre problema asta. Ne intalnim de maxim 3 ori pe saptamana din cauza programului incarcat, si de fiecare data aveam nasul infundat si fata palida. De cateva zile ma doare si pieptul. Credeti ca e di9n cauza lui? Uneori mai simteam un misos usor de tutun de la el, dar nu l-am luat in seama. Ar trebui sa-i spun ca din cauza lui nu ma simt bine in ultimile zile? Va rog ajutati-ma cu un sfat..nu mai vreau sa trec din nou prin acele momente.

| ElementX explică (pentru Brigaela):

Multumesc mult!

| Brigaela a răspuns (pentru ElementX):

Daca simti doar un usor miros de tutun si nu locuioesti cu el (sau mergi frecvent) intr-o casa in acre se fumeaza, ma indoiesc ca este din cauza lui. daca este din cauza lui, in mod normal, la 24 ore de la momentul intalnirii ar trebui sa nu mai ai probleme.
nu uita ca boala poate reaparea fara cauze externe, doar ca se reactiveaza spontan. Incearca, de exemplu, sa nu va intalniti o saptamana, daca in ultimele 3 zile ale acestei saptamani ai vreun simptom, nu este din cauza lui

| Cristithebest a răspuns:

Deci in astia 2 3 ani tu nu ai avut astm deoarece aveai imunitate dupa aceasta perioada daca nu iei vaccin esti foarte sensibila la aceeasi boala nu te ingrijora cu fumatul nu e problema de la el e doar din organismul tau deci du-te la doctor si ia-ti vaccinele

| covorulmeu a răspuns:

Rinita alergica si astmul sunt provocate si intretinute de acarienii din praful de casa fiind a patra cauza de imbolnavire din lume. Mai multe aici:
http://covorul-meu.blogspot.ro/2012/03/dusmanii-din-saltele.html
Dar si in restul blogului mai ales daca folositi pagina CUPRINS