| 22Florentina a întrebat:

Bună! Acum ceva timp ma simțeam rau de tot aveam numai gânduri negre, parca ceva ma îndemna sa fac rau aveam nervozitate încontinuu, stare de tristete, amețeam cand nu ma asteptam. Mama mea cand m-a văzut ca sunt asa a zis sa mergem la biserica la un preot sa îmi citească, am fost și la un psihiatru, nici nu am apucat sa ii zic tot și deja mi-a zis iti trebuie tratament, mi-a dat un tratament care nu are nici o relevanta cu starile mele si mama mea mi-a zis sa nu il iau ca nu e nevoie ca ea simte ca ceva rau mi s-a facut de catre cineva. Farmece sau ceva. Nu l-am luat, continui sa spun rugaciuni și sper ca dumnezeu sa ma ajute. Nu am avut probleme de genu niciodată și nu s-a întâmplat nimic special care sa ma facă sa ma simt asa, au apărut asa deodată aceste stări. Acum sunt mai bine dar mai am stari din astea pe periodata scurta.Va cer părerea și orice sfat e bine venit ce ma sfatuiti sa fac? Mi-e frica ca starile mele se vor agrava, ma gândesc la tot ce am simțit atunci când ma simțeam rau și am asa o frica ca poate sa îmi revină starile. Am citit la alți ca au ajuns la psihiatru și la medicamente și ca mai rau le-a făcut. Chiar nu știu ce sa fac

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| aimullah123 a răspuns:

Salutare!
Ce pot sa spun in ca de la inceput este ca sunt foarte foarte multi oameni care se regasesc in ceea ce ai scris tu mai sus.
Nu este o problema din care nu poti iesi. Exista rezolvarewinking
Probabil ti-a scazut nivelul de serotonina din creier. Un medic psihiatru iti poate prescrie un antidepresiv ca sa aduca la normal nivelul de serotonina. Pe langa antidepresiv iti poate prescrie si niste sedative pe care sa le iei cand ai nevoie. Dar cel mai important este antidepresivul ca sa iti aduca la normal nivelul de serotonina. Ar fi bine sa mergi si la un psihoterapeut cat timp iei medicatia.
Mama ta nu e de acord cu tratamentul si e normal sa fie asa. Pe vremea ei nu erau asa frecvente depresia si anxietatea. E alta generatie. Inainte, la psihiatru ajungeau mai mult oamenii cu schizofrenie sau alte boli psihice grave. Cred ca de acolo vine convingerea ca doar oamenii nebuni merg la psihiatru.
Astazi problemele pe care le ai tu sunt foarte frecvente in societate. De asemenea, au aparut medicamente noi, mai sigure si mai eficiente decat in trecut.
Daca vrei sa scapi de toate aceste stari, mergi la un psihiatru si ia-ti tratamentul asa cum iti zice. Si mergi cat mai repede pentru ca aceste medicamente nu iti cresc brusc nivelul de serotonina. Il cresc cate putin cate putin. Abia dupa cateva saptamani o sa incepi sa vezi rezultate. Nu pierde timpulwinking

In alta ordine de idei, pe internet poti sa citesti tot felul de prostii scrise de tot felul de oameni. Nici macar nu ii cunosti, nici macar nu stii ce tratament au luat, nici macar nu stii ce boli au si nici macar nu stii daca poti avea sau nu incredere in ei.
Daca au luat tratamentul gresit?
Pai daca un om care sufera de anxietate ia un antidepresiv care ii creste si nivelul de noradrenalina e normal sa ii creasca si mai mult anxietatea. O sa se simta mai rau. Dar daca ia un antidepresiv care creste doar nivelul de serotonina se va simti mai bine.
Sunt mai multe clase de antidepresive. E important sa iei tratamentul care ti se potriveste tie. Pentru asta ai nevoie de un medic psihiatru bun.

In incheiere as vrea sa mentionez ca nu intamplator ti-am raspuns la intrebare. Am trecut si eu prin ceea ce ai scris tu mai sus. Mi se potriveste in proportie de 100%. Medicamentele de la psihiatru si psihoterapia au fost singurele care mi-au facut bine.
Am fost la medici de excelenta. Dar pana sa ajung la acesti medici am fost si la psihiatrii mai slab pregatiti. Nu stiu cum de ajung sa profeseze acesti oameni. Odata un psihiatru mi-a prescris un medicament de 150 de lei cutia care nici macar nu era bun pentru afectiunile pe care le aveam eu.
Mie cel mai bine mi s-au potrivit antidepresivele din categoria ISRS (Cipralex, Prozat, Sterlift etc). Uneori mi-a dat pe langa un antidepresiv ISRS si un antidepresiv atipic seara pentru ca aveam insomnie. Le-am tolerat bine pe ambele. Cand incepi tratamentul cu antidepresive, cand il termini sau cand modifici doza se poate sa te simti mai nervos o saptamana, cel mult doua.
Si sa nu citesti toate reactiile adverse de pe prospect. E o lista foarte mare. Ei sunt obligati sa le scrie acolo. Eu nu am avut nici macar 1.

Tine minte astea trei lucruri:
1) Medic psihiatru bun, cu experienta.
2) Tratamentul potrivit
3) Psihoterapeut bun

Asta e tot. Mult succes!

| 22Florentina explică (pentru aimullah123):

Crezi ca ai putea sa îmi dai mai multe sfaturi în privat?

| aimullah123 a răspuns (pentru 22Florentina):

Desigur, daca imi trimiti si alte intrebari iti voi raspunde.

| 22Florentina explică (pentru aimullah123):

0760799468. Aștept mesaj pe whatsapp ca să te pot întreba mai multe aici nu prea pot.

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat