| Ionela0248 a întrebat:

...Bună, am 20 de ani! Exista farmece si blesteme si dacă da, cum poți scapa de ele?
Am trecut prin ceva groaznic si acum am rămas cu gândurile acelea negre. La începutul lunii martie am început sa am stari de greata, vărsături, dureri de cap, amețeală, eram ametita tot timpul, aveam stare de neliniste fără vreun motiv, anume vedeam viata foarte neagra și fără vreun motiv de bucurie. Nu aveam nici un motiv pentru care sa simt asta și totuși simțeam. Acum 2 săptămâni mi-am luat un cățel m-am gândit ca asta o sa ma facă sa ma simt mai bine dar de unde. Aveam în cap doar ganduri rele cum ca să ii fac rău fără voia mea, parca ceva sau cineva ma indemna sa ii fac rau dar în adâncul sufletului meu îmi părea rău apoi după ce trecea starea aceea negativa parca nu înțelegeam cum m-am putut gândi sa ii fac rau acelui suflet nevinovat. Am și acum aceste stări, dar mai rare, stari de neliniste, repet fără vreun motiv. Am fost și la preot și mi-a zis ca cineva mi-a făcut ceva de urat. Voi ce părere aveți exista sau nu farmece si cum poți scapa de ele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, există!
Dumnezeu există!
Deci și Satan există!
Doar că nu oricine face farmece și blesteme, ci doar cine se ocupă cu așa ceva.

Nu te lua după scepticii ăștia care ei nu cred în Dumnezeu. Dacă nu cred în Dumnezeu automat nu cred nici în Satan.

Totuși în final Dumnezeu învinge întotdeauna. Ar trebui să vorbești cu cineva specializat pe așa ceva, dacă tu chiar crezi că ți s-a întâmplat așa ceva, precum un blestem. De fapt, farmecele nu știu cât există, dar blestemele există sigur. Se spune că cel mai puternic blestem este cel al mamei. Blestemul mamei se lipește cel mai repede și cel mai aprig de copilul ei. Ai grijă, dacă te-ai certat destul de urât cu mama ta, iar ea la nervi și furie o fi spus cuvinte grele asupra ta, blestemul se lipește de tine.
Mergi la un preot, nu la scepticii și zeflemitorii ăștia de pe TPU. Nu te ajută cu nimic ăștia. Iar cei care oricum cred, sunt rari și oricum tot nu au harul de a te ajuta, îți pot recomanda doar să iei aghiasmă, crucea, Biblia și să te înarmezi în credință și putere. Dar mai mult nu au ce să-ți facă. Trebuie să mergi la un preot, unul cu har.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu exista farmece si blesteme, asta este doar in mintea copiilor si a celor naivi.

Cat despre greturi si varsaturi, fa un test de sarcina, sa nu fii gravida!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Preot? Pare că de psiholog ai nevoie.

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu exista farmece si blesteme. Femeile care se ocupa cu astfel de lucruri doar propaga niste metode de inselare aparute inca de epoca medievala.

Cel mai ok ar fi sa mergi la un psiholog.Preotii sunt si ei utili, insa au o gandire mult prea simplista/fixista si nu te ajuta deloc sa descoperi cauza pentru care ai astfel de ganduri.

| johnnny123 a răspuns:

Nu, dar există tendința primitivă a oamenilor de a considera că lucrurile rele care li se întâmplă sunt produse de o forță malefică exterioară care lucrează activ împotriva lor.

Iar dacă primul tău gând a fost să mergi la preot în loc de psiholog, atunci este clar și cazul tău.

Răspuns utilizator avertizat
| Eireann a răspuns:

Nu exista farmece si blesteme, nici vraji, deochi sau zane. La 20 de ani ar trebui sa stii deja asta.