| anonim_4396 a întrebat:

Buna am 1.65 m, 75 kg, 18 ani si am oase subtire ca de copii, nu pot ridica nici 50kg. Mai cresc sau raman asa oasel? Pot ridica max 45kg, nu fac sport, stau toata ziua la pc in casa.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| samiZiciPompier a răspuns:

Poti creste puternic si asa din fata pc! Incepi prin a ridica tastatura, monitorul, unitatea si apoi biroul cu totul. E important sa nu te ridici de pe scaun big grin

| anonim_4396 explică (pentru samiZiciPompier):

Domnule betivan este greu 3km 1000 flotari si multe eu obosec rapid dupa 30 flotari si 200 metri

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

:O
Se vede ca generatia voastra nu face armata!
Fa zilnic 100 flotari + 100 genoflexiuni + alergare 3000 metrii.
Mananca branzeturi, lactate si carne naturale (nu din inlocuitori si e-uri).
Sa mananci sanatos inseamna sa fii sanatos cand mananci!

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Ceee 3km eu nu pot fugi nici 1km si 100 flotari este mult si obosesc repede dupa 300 metri

Răspuns utilizator avertizat
| OoBunnyoO a răspuns:

In primul rand, nu oasele te ajuta sa ridici greutati, ci muschii. Daca nu faci sport este normal sa nu poti ridica greutati, pentru ca nu ai muschii antrenati.

Dupa 18 ani oasele nu prea mai cresc in lungime, dar mai cresc putin in latime si se mai ingroasa putin. Insa, dupa cum spuneam nu asta este cauza lipsei tale de forta, ci muschii. Muschii pe de alta parte, daca nu ii antrenezi nu se intaresc, indiferent de varsta ta.

Daca vrei sa devii mai puternic, incearca sa faci exercitii la cateva zile care sa creasca treptat in dificultate.

| PeFuga a răspuns:

La varsta ta inca mai poti creste. Cat despre forta pe care o ai in brate, ea poate creste doar cu antrenament...

| Holy2010 a răspuns:

Conform datelor oferite esti supraponderal. Si de unde stii tu cum iti sunt oasele? Tu nu ai musculatura dezvoltata din cauza sedentarismului. Muschiul e cel care te propulseaza sau credeai ca osul face asta?
Sigur ca nu esti adaptat la efort daca nu faci efort! Esti tanar si asta e singurul motiv pentru care ridici si cat ridici...de acum inainte tot mai rau daca nu te mobilizezi.

Răspuns utilizator avertizat
| RaduCristian2001 a răspuns:

Salut! Daca o sa stai in casa nu o sa te dezvolti cum trebuie(poti sa faci ce va la inima din cauza sedentarismul). Iti recomand sa iesi la aer, sa faci plimbari, sa alergi! Multa sanatate!

| Suntunsimpluom a răspuns:

Salut Steler, dupa părerea mea trebuie sa mergi la medic, el iti va prescrie un tratament, iti recomand înotul... Te va dezvolta foarte mult, o zi frumoasa!