| anonim_4396 a întrebat:

Am 1.71 m inaltime si 110 kg si vreau sa slabesc 50 de kg.

In cat timp credeti ca este posibil sa slabesc atatea kg?
Puteti sa imi dati niste idei de diete?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In mod natural si cu alimentatie adecvata si sport nu este corect sa slabesti mai mult de 4-5 Kg. pe luna.

| LinxCont a răspuns:

Daca se reduce numarul de calorii se poate slabi. Un deficit de 900 kcal /zi poate duce la o pierdere in greutate de 100g, deci in 10 zile 1Kg, 3kg/luna, 30kg in 10 luni, iar cele 50kg in 2 ani.
Problema e mentinerea deficitului de calorii pe o perioada asa de lunga. Trebuie evitate produsele ce contin zahar si grasimi.

Un nutritionist priceput ar putea stabili o dieta buna si echilibrata.