| anonim_4396 a întrebat:

Salut,
sunt fata, am 1.71 cm inaltime si 55 kg. Vreau mult sa slabesc pina la sfirsitul acestei luni 3-4 kg. Imi dati niste sfaturi ceva? sau daca cunoasteti vreo dieta mai simpla spuneti-mi va rog mult :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 61, 9 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 7 kg SUB greutatea IDEALĂ, aşa că, NU mai trebuie să slăbeşti DELOC!

Dacă vei mai slăbi, vei ajunge SUBPONDERALĂ :(
http://www.dietetik.ro/......calculator

Toate cele bune.

| halogen001 a răspuns:

Cea mai simpla dieta e sa reduci consumul de calorii, deci sa mananci la fel ca si pana acum dar mai putin, iar in plus daca poti renunta la tot ce contine zahar e perfect.

| HailSithis a răspuns:

Alergat dimineata si seara, sarit coarda.
Dieta: Multa apa, sari peste paine, paste, etc. Lamaie, vegetale maxim.

| dhgrufgyrjk a răspuns (pentru HailSithis):

Dimineata nu pot alerga pentru ca sunt la scoala, dar seara daca voi alerga 20 min+ 10 min sarit coarda e destul?

| HailSithis a răspuns (pentru dhgrufgyrjk):

Conteaza distanta pe care alergi, trebuie sa fie minim 2 km si ritmul de alergare, la sfarsitul antrenamentului ar trebui sa curga apa de pe tine.
Coarda: 10 minute sunt insuficiente 30 de minute mai degraba.

| ShoboM a răspuns:

Cum a spus si Wolfy, alergatul iti recomand si eu, si nu te infometa ca iti vei face mai mult rau.