| danutz_8472 a întrebat:

Am 12 ani si am o problema.
,, Caciulita" nu mi-a iesit.penisul e normal in rest dar faza e ca il se vede ca e dupa acea piele...e vreo prbolema.mai pe scurt capul e acoperit.ar trebui sa ma ingrijoreze? am 12 ani de 1 luna.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AlinSUNT a răspuns:

Nu te ingrijora sunt multi oameni care sunt la fel dar pe parcurs nu o sa mai ai problema asta

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Atata timp cat reusesti sa decalotezi complet la dus pentru a te spala foarte foarte bine cu apa si sapun in santul balano-preputial, este in regula si n-ai fimiza. daca nu reusesti, atunci ai fimoza si ar trebui sa iei masuri (mergi la un chirurg pediatru sau urolog), fiindca vei face infectii din cauza colectarii smegmei pe care nu reusesti sa o speli

| danutz_8472 explică (pentru Brigaela):

Nu nu am fimiza. Am verificat big grin

| Brigaela a răspuns (pentru danutz_8472):

Fimoza, scuza-ma, am scris gresit. Atunci nu-ti ramane decat ca macar de doua ori pe zi 9dimineata si seara la dus) sa decalotezi complet si sa te speli cu apa multa si sapun

| danutz_8472 explică (pentru Brigaela):

Un termen mai normal pentru decalotat?
Deci trebuie sa ma spal de 2 ori pe in zona intima nu?

| danutz_8472 explică (pentru Brigaela):

Stai asa.Acum sunt foarte speriat.Acum stiu toti termenii de care mi-ati zis....am citit ca decalotarea se face pana-n 15 ani cu unele exceptii.Dar daca fac ce mi-ati zis se va face mai repede sau ceva? ca de 1 saptamana sunt speriat al naibii de tare sa nu am fimoza.Dar cand decalotarea se va face ata se va rupe? ca la mine e la fel de mult.ce efect ar avea spalarea desa?

| Brigaela a răspuns (pentru danutz_8472):

Decalotarea pentru spalare se face in fiecare zi din ziua in care se naste baietelul pana la adanci batranete. este o masura minima de igiena, pe care parintii o fac la baita baietilor si apoi isi invata baietii se o faca. Asta nu rupe frenul (ata) si nu este decat o masura de igiena. nu trebuie sa te speli mai des, o igiena obisnuita si minima (dimineata si seara) este absolut suficienta, adica exact cum faci in mod obisnuit. Dimineata si seara, la dus, tragi cu blandete pielea de pe capul penisului catre baza, pana poti sa te speli in santul balano-preputial (este santul, adancitura dintre capul penisului si corpul penisului). te speli bine cu sapun si multa multa apa, iar apoi recalotezi, adica tragi pielea peste capul penisului. In mod normal este o manevra pe care parintii le-o arata copiilor lor pe la 5-6 ani.

| danutz_8472 explică (pentru Brigaela):

Dar mie nu imi iese de acolo! de sub piele! daca nu iese am fimoza?

| Brigaela a răspuns (pentru danutz_8472):

Probabil da. Tu cum te-ai spalat pana acum?
daca nu reusesti decalotarea, ar trebui sa te vada un chirurg pediatru cat mai repede. Nu e urgenta, dar nici nu e cazul sa amani problema, mai ales ca acum se apropie vacanta si poti rezolva problema fara sa pierzi scoala

| danutz_8472 explică (pentru Brigaela):

tui fimoza ei.nu prea stiam la ce va feriti.acum imi vine sa ma dau cu capu de tot ce prind

| danutz_8472 explică (pentru danutz_8472):

Dar alta cale de a scapa de chirurgi? Incerc sa fac asta singut de mai demult dar... timpu cred ca pan la 12 era de ajuns

| Brigaela a răspuns (pentru danutz_8472):

Din pacate, daca inelul preputial este prea stramt, nu vei putea decalota singur si nici nu este intelept sa incerci,. fiindca risti sa faci o complicatie numita parafimoza (in care nu mai poti recalota si inelul preputial stranguleaza capul penisului) care impune interventie chirurgicala de urgenta. Nu te stresa, in primul rand e posibil sa n-ai fimoza (e greu de dat diagnostic pe net), iar chiar daca ai, se rezolva foarte usor si fara probleme ulterioare. De gresit au gresit parintii tai care trebuiau sa se asigure ca decalotarea este posibila si ca tu faci asta la fiecare dus.

| danutz_8472 explică (pentru Brigaela):

Bine.Multumes mult m-ai lamurit.Maine voi vorbii cu parintii despre asta si sper sa ma duca la un doctor ceva

| Brigaela a răspuns (pentru danutz_8472):

Succes!