| BlackScribble a întrebat:

Am 14 ani si as vrea sa slabesc in jur de 10 kg..Am 1.69 si 62 kg jumate.De saptamana trecuta am inceput sa mananc diferit si mult mai putin.Am renuntat definitiv la chipsuri,sucuri, dulciuri(exceptii maxim odata pe saptamana cu dulciurile..gen..la ocazii).Am program de dimineata la scoala.Mananc inainte sa plec un ou fiert si la scoala imi iau la mine pentru mai tarziu un baton fitness, uneori si un mar pe langa.La pranz mananc ce mancam si pana acum, dar in cantitati mult mai mici.Am inlocuit carnea de porc cu carnea de pui,care e mult mai usoara si prajeli nu mai mananc, in niciun caz.(de exemplu..mananc un polonic de ciorba/supa,inainte mancam un castron aproape plin+alt fel de mancare dupa). Seara mananc un iaurt cu 0, 1%grasime si eventual iar un fruct.Am niste exercitii zilnice de sport pe care le fac aproape mereu plus drumul pana la scoala si inapoi, care e de vreo 30 minute dus-30 de minute intors.Momentan e iarna si as vrea sa pot sa merg la jogging, dar am imunitatea foarte scazuta si imediat as raci.In acest ritm am slabit doar un kg-un kg jumate..cam asa si nu prea vad niciun efect. Ce altceva ar trebui sa fac? Nu mai pot sa scad din mancare..desi deseori am tendinta sa nu mai mananc nimic dar simt ca imi cedeaza organismul si creierul incepe sa se anemieze si nu mai am capacitatea de a gandi pe care o aveam inainte.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mananci prea putin si dezechilibrat si slabesti prea repede. Este normal sa te simti rau si am impresia ca nu ai apelat la un nutritionist pentru acest regim, ci ti l-a facut cineva complet lipsit de informatii in domeniu (ceea ce este foarte periculos). Un iaurt fara grasime este prea putin pentru nevoia ta de lactate, trebuie pe langa el sa mai bei un pahar de lapte (1, 5%) si sa mananci macar 150 de grame de branzeturi (eventual degresate). Trebuie sa mananci macar 250 de grame de legume proaspete pe zi si macar 3 fructe (asta este un minim). Iar de slabit, la varsta ta, trebuie sa slabesti maxim 500 de grame pe saptamana, niciodata mai mult de 3 kilograme pe luna.

| BlackScribble explică (pentru Brigaela):

Regimul asta mi l-am facut singura dupa cum am simtit.Am uitat sa spun ca uneori oul de dimineata il fierb si amestec galbenusul cu ceva branza.Deci pot spune ca mananc si branza.Lapte beau in unele seri la culcare.As bea mai des, dar nu suport laptele neindulcit si nu vreau sa consum o cantitate foarte mare de zahar.

| Brigaela a răspuns (pentru BlackScribble):

Este o mare prostie la 14 ani sa tii un regim facut de tine. Iti poate afecta cresterea in inaltime, maturizarea organelor genitale, dezvoltarea creierului. De altfel, uite si tu ce a iesit, in loc sa te faca sa te simti de 100 de ori mai bine, ca orice regim, regimul tau a reusit sa te faca sa te simti rau. Ar trebui ca la 14 ani sa fii mai responsabila, sa nu faci asemenea nebunii. Renunta rapid la prostia asta, mergi la nutritionist si incearca sa nu-ti mai bati joc de sanatatea ta. Daca nu suporti laptele dulce, fa-ti iaurt in casa (nu cumparat) si mananca cam 250 de grame minim pe zi. Ceva branza uneori nu e suficient. Minim 150 de grame pe zi este obligatoriu, poti in unele zile sa mananci si dublu, dar in nici o zi sub cantitatea minima. Nu uita de fructe, din care mananci sub minimul absolut si de legumele prosapete care sunt absolut obligatorii in fiecare zi. Asa cum ti-am zis, e un regim dezechilibrat, care iti poate face mult rau. Nu inteleg cum de nu te-ai gandit la faptul ca nutritia este o stiinta, nu poate chiar oricine sa gandeasca un regim, mai ales pentru un copil. te-ai bagat intr-o chestie mult peste puterile tale si faci experimente regretabile cu corpul si sanatatea ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce sunteti toti atat de obsedati de silueta? sad Stiu ca unii sunt rai si se iau de silueta noastra dar... nu este bine nici pentru tine sa slabesti fortat.

| Rührselig a răspuns:

Dsicută cu un nutriţionist. este spcializat în aţi calcula ce, cât, şi când să mănânci.

| BlackScribble explică (pentru Rührselig):

Cum am zis, am ore de dimineata deci ar fi inutil sa primesc un regim de la un nutritionist pentru ca nu as putea sa mananc la ore fixe.Mereu am program diferit.O alta problema ar fi ca daca primesc o reteta de la un nutritionist va trebui sa imi calculez kcal zilnice si nici eu, nici parintii mei nu avem timp pentru asa ceva.

| Brigaela a răspuns (pentru BlackScribble):

Nutritionistul iti va face un regim exact potrivit programului tau. De exemplu, daca ai ore de la 8 la 14, inseamna ca pleci de acasa la 7.10 si poti lua prima masa la 6.30. Este absolut obligatoriu sa-ti cantaresti mancarea, daca nu ai timp de asa ceva, atunci nu poti tine dieta. Iar aprintii tai au niste obligatii parintesti, inclusiv aceea de a nu iti permite sa-ti distrugi sanatatea. Nu cred ca parintii tai sunt atat de ocupati incat sa nu le pese deloc daca tu mori sau traiesti, daca te imbolnavesti sau nu. Cred ca exagerezi in a-i zugravi pe parintii tai ca fiind complet nepasatori privind viata si sanatatea ta, nu pot sa cred ca exista parinti carora sa nu le pese deloc de copilul lor si care sa-i permita acestuia sa se autodistruga in modul in acre o faci tu.

| BlackScribble explică (pentru Brigaela):

Mama mea considera ca e bine cum si cat mananc acum.Nu am cantar de bucatarie, nu pot sa zic ca stau bine cu banii si parintii mei sunt la servici aproape toata ziua deci ar trebui sa ma descurc singura.Si asa am un program foarte incarcat.Vin de la scoala la pranz, uneori ajung chiar la 3-juatate-4, fiind la scoala de arte si avand ore de specialitate dupa orele normale, apoi imi fac temele cine stie pana la ce ora si deja sunt extenuata.

| Brigaela a răspuns (pentru BlackScribble):

Atunci nu poti tine regim, asta este, esti destul de mare sa intelegi ca unele lucruri nu sunt posibile, daca nu esti dispusa la sacrificii. Oricum, ar fi nesanatos sa ai cu 10 kilograme mai putin, ai nevoie sa slabesti maxim 4 kilograme, restul este nesanatos si prostesc. iar din toata asta trebuie sa inveti ca anumite lucruri nu se pot face la mica improvizatie. O dieta fara cantar de bucatarie si fara sfatul nutritionistului e ca si cum ai vrea sa-ti faci perfuzii fara perfuzor folosind furtunul de la butoiul cu varza: o prostie fara margini. daca nu ai ce-ti trebuie pentru o dieta, nu o tii si gata, nu improvizezi aiurea pana te imbolnavesti, fiindca sanatatea este doar una si daca o distrugi, poti sa nu ti-o mai recapeti niciodata.