| anonim_4396 a întrebat:

Am 14, trebuie sa fac un RMN cerebreal[am ameteli dese si puternice si dureri de cap], cine a mai facut unu puteti spune cum e, imi e tare frica de rezultat.multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu-ti fie frica, cel mai probabil sunt cauzate de crestere si pubertate. E bine sa faci investigatia pentru a exclude orice alta problema. La ce a spus Damav adaug ca RMN-ul face un zgomot cam ciudat, dar asta nu are de ce sa te sperie.

luciana
| luciana a răspuns:

DA, am facut si eu acest R M N. Este un examen medical, ce trebuie sa il faci si sa stai intinsa in acel tub, saa fii linistita, relazata ca analizaa sa iti iasa f bine si sa fie elocventa din toate punctele de vedere... Dureaza destul de mult, si de aceea trebuie sa te inarmezi cu rabdare si curaj... Nu are ce sa ti se intample, decat ca este acel zgomot de ciocanle pe care trebuie sa le auzi si pe care o substanta de contrast si ti s mai fac iar putin trebuie sa le ignori total... la sfarsit, ti se va injecta sau nu ( depinde de ce a prescris medicul ) o substanta de contrast in vena si vei continua sa mai stai la aparat cateva minute, duopa care vei fi anun tata ca este gata si te poti scula ( incet sa nu ai ameteli ) si sa asculti ce ti se va spune de catre asistente ( daca astepti sau nu pe hol ) ca sa fi chemata pentru a ti se inmana rezultatul. Cu urarea : Sa nu te temi ca nu ai de ce, - Numai bine, Lucien.

| machupicchu a răspuns:

Nu-ti fie frica decat de rezultat si poate nici de acela nu trebuie sa-ti fie frica... se rezolva.
La RMN nu exista nici o lumina, este intuneric si vei sta cca 20 min. Substanta de contrast se injecteaza la inceput, sau deloc, depinde de indicatia medicului care a cerut acet examen.
Eu am si dormit.
Scoate-ti de acasa cerceii, inelele, pentru.ca nu ai voie cu nici un fel de metal...pentru ca este un mare magnet in aparat.
Sanatate.

| mioara a răspuns:

Pana sa faci rmn ia si tu ceva de dureri de cap TADOR sunt foarte bune 2/zi.

| damav a răspuns:

Am facut, nu are de ce sa-ti fie frica. Te pune pe o masa, iti injecteaza o substanta de contrasat daca e nevoie(depinde de aparat)dupa care intri intr-un cilindru si o sa vezi o lumina care se invarte in jurul acestui cilindru.Asta e tot.Nu trebuie sa-ti fie frica nici de analiza in sine si nici de rezultat, cauzele problemei tale pot fi multiple, nu trebuie sa te gandesti la ce-i mai rau.Sanatate si spune-mi si mie ce a iesit, daca vrei bineanteles

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am fost nevoit şi eu să fac analize RMN. Dacă te sperie durerea sau acele, ai scăpat. Va trebui în schimb să asculţi zgomotul acela învârtindu-se o perioadă bună de timp... E mai diferit faţă de alte analize obişnuite.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La RMN se ajunge doar cand toate alte metode de investigatie n-au concluzionat nimic, la adolescenti ametelile si durerile de cap sunt dese, din diferite motive (modificari hormonale, cresterea coloanei si atingerea diversilor nervi), daca radiografia de coloana ma refer in special la cea cervicala nu a aratat nimic, mergeti la RMN, nu este foarte indicat la aceasta varsta decat ca o ultima solutie, RMN clasic mananca globulele rosii, CT adica RMN computerizat, este mai bun pentru ca are posibilitati mai ample si este mai sanatos, sanatate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu am facut un RMN la gamba. Vreau sa va spun ca mi-a fost foarte frica, iar acolo unde am facut eu am inteles, dupa ce am facut RMN-ul ca puteau sa imi dea dopuri de urechi pentru ca acea galagie este groaznica. eu am stat 38 de minute si cand m-am ridicat nu am putut sa stau deloc in picioare. Am stat cam 10/15 minute pe scaun.

| diiiiiannnnaa a răspuns:

Nu am facut pentru ca nu am avut probleme de genul asta :p
dar stai linistita! Nu mai sta cu frica. :p pentru ca nu ai nimic gravlove struck poate fi din cauza streslui sau a statului mult la klc >; D< smile >; D