| Inaemma a întrebat:

Fetelor ma puteti ajuta va rog? De la o perioada ma dor foarte tare sanii si am si dureri abdominale tin sa mentionez ca nu trebuie sa-mi vina menstruatia..imi este frica sa nu fiu insarcinata...pe langa asta mai am si o secrezie verzuie, ce-mi puteti spune?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Secretia verzuie semnifica o infectie cu transmitere sexuala (probabil Trichomonas sau blenoragie) luata de la un partener care nu si-a facut analizele. ea nu explica durerile de sani sau cele abdominale. Durerile de sani pot fi semnul unei sarcini aflate cam la 5-6 saptamani de evolutie, deci un test de sarcina si o vizita la ginecolog te va lamuri. Ia-l cu tine si pe partenerul tau, are si el nevoie de tratament pentru infectia pe care ti-a dat-o si pe care o are si el.

| doctoressa a răspuns:

Secretia vaginala verzuie este semnul unei vaginite bacteriene. Aceasta se trateaza cu antibiotic (trebuie testata secretia vaginala). In privinta celorlalte simptome si a posibilitatii de a fi insarcinata, ar fi indicat sa faceti un test de sarcina.
http://www.i-medic.ro/boli/vaginita-bacteriana-sau-vaginita-nespecifica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frica? de ce? nu stii ca asa se fac, copiii?

| kissyou a răspuns:

Mai sunt cazuri in care si daca te protejezi poti ramane insarcinata, nu vreau sa te sperii dar cunosc persoane. Poti ramane insarinata si la un an dupa.

| 1112 a răspuns:

. Ai avut de curand parte de un act sexual?
eu zic sa mergi la un doctor. se poate sa fie o infectie in corp. succes:*.

| Inaemma explică (pentru 1112):

Pe 12 luna aceasta :-s oricum ne-am protejat..nu vad cum as fi putut ramane insarcinata..doar ca durerile abdominale si ale sanilor ma cam sperie :* multumesc oricum :*

| 1112 a răspuns (pentru Inaemma):

. pai daca v.ati protejat nu ai dc sa iti fie frica.winking.
. totusi. trebuie sa mergi la medic.happy.

| DihorulCuTepi a răspuns:

Nu pot sa iti raspund in totalitate dar iti pot spune cu siguranta ca durerea sanilor este normala! Astfel de dureri apar cand iti cresc sanii!