| asdfghjklasdfghjklqwertyuiop a întrebat:

Am 16 ani.Acum aproximativ jumatate de an mi-a aparut o pata rosie pe zona omoplatului stang.Pata prezinta mancarimi, este putin iesita in releief si arata ca o arsura.Am folosit o crema si dupa cateva zile a disparut lasand in urma sa o pata putin mai inchisa de cat pigmentul normal al pielii. Dupa o luna a aprut din nou exact in aceasi zona, dar putin mai mare.Tot asa a disparut dupa cateva zile folosind aceasi crema.In acele perioade eram racit si stresat din cauza scolii.Toata vara nu a reaparut,dar de dimineata am aparut in exact aceasi zona ca de obicei, si sunt si racit acum. Aveti idee ce ar putea fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Anonimuserr a răspuns:

Da e posibil să ai o ciupercă ceva. E bine să te duci la medicul de familie să îi arăți. Sau mai simplu dacă nu vrei să te duci la medic du-te la farmacie și explică-i întreab-o pe farmacistă ce cremă, unguent să îți dea. Poți încerca cu unguent baneocin. E mai mult ca sigur aeastă variantă plauzibilă că ai contactat o ciupercă, un microb de la sală.

4 răspunsuri:
| Anonimuserr a răspuns:

Eu nu știu de la ce ai căpătat-o. Te-ai dus la doctor? Ar trebui să te prenziți și să i-o arăți medicului de familie, acesta te va trimite la dermatologie pentru investigații.
Pot fi multe cauze. Ți-a ieșit așa brusc? De când o ai?
Așa cum ai explicat pare a fi o erupție specifică fazei secundare de sifilis deși e greu să dau un diagnostic așa. Explicațiile tale nu sunt așa sugestive.
Cred că un VDRL (test de sifilis) s-ar impune.
Trebuie s[ te duci la doctor!

| asdfghjklasdfghjklqwertyuiop explică (pentru Anonimuserr):

Contact sexual nu am avut deloc, deci nu poate fi sifilis.Mi-am amintit ca in acea perioada am fost la sala de fitness si foloseam manusile de acolo si nici nu puneam prosop pe aparatele la care lucram.Am gasit o poza cu pata de cand a iesit chiar prima data, cam dupa 2 zile ce a aprut i-am facut poza.M-am uitat la data cand a fost facuta poza si corespunde cu perioada in care mergeam la sala.Deci posibil sa fi luat ceva de acolo.

| Anonimuserr a răspuns (pentru asdfghjklasdfghjklqwertyuiop):

Da e posibil să ai o ciupercă ceva. E bine să te duci la medicul de familie să îi arăți. Sau mai simplu dacă nu vrei să te duci la medic du-te la farmacie și explică-i întreab-o pe farmacistă ce cremă, unguent să îți dea. Poți încerca cu unguent baneocin. E mai mult ca sigur aeastă variantă plauzibilă că ai contactat o ciupercă, un microb de la sală.

| asdfghjklasdfghjklqwertyuiop explică:

Nu am avut contact sexual, deci sifilisul iasa din discutie...Tot timpul cu o seara inainte aveam mancarimi in acea zona si dupa se inrosea, urmatoare dimineata iesea putin in relief si intr-o saptamana disparea.Nu mai stiu exact ce creme foloseam, cred ca una impotriva ciupericilor.

| asdfghjklasdfghjklqwertyuiop explică:

Mi-am amintit acum ca in acea perioada mergeam la sala si foloseam manusile de acolo.Ar putea fi posibil sa fi luat o ciuperca de acolo?